• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Arsa

Balkanların en küçük nüfusuna sahip ülkesi Karadağ’da 2.7 milyon m2 büyüklüğünde arsa alanı yatırım amaçlı değerlendirilmeyi bekliyor. Karadağ’da bulunan kullanıma hazır arsa alanları konut inşası ve mağaza, ofis, turistik tesis gibi ticari yatırımlarla birlikte aynı zamanda tarım sektöründe de önemli atılımlar gerçekleştirmek için çok uygun şartlara sahip. Montenegro’da alacağınız arsaların değerlenmesi için uzun bir süre beklemenize gerek yok.

Karadağ 2006 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra yatırımcıların gözdesi haline geldi. Gayrimenkul ve arsa alanlarında ki satışlarda patlama yaşansa da fiyatlar diğer Akdeniz ülkeleriyle karşılaştırıldığında halen çok hesaplı ve gelir getirisi daha yüksek.

Karadağ Finans Bakanlığı (Montenegrin Ministry of Finance) tarafından açıklanan verilere göre 2006 yılından itibaren dinamik olarak büyüyen Karadağ gayrimenkul ve arsa piyasası karları tam 4 kat, alınan emlak vergileri ise 3 kat arttı. Sveti Stefan, Kotor, Tivat ve Budva güney kesimlerde turistik tesisler için çok değerli arsa alanları barındırıyor. Karadağ’ da arsa yatırımları güney kesimlerde ağırlıklı olarak yabancı yatırımcılar tarafından, kuzey kesimlerde ise daha çok yerli yatırımcılar tarafından yapılmaktadır. Roma’ya sadece 1 saat mesafede olan güney kesimlerde ki turkuaz sahiller diğer Avrupa merkezlerine sadece 2 saat uzaklıkta, bu durum Avrupa’da çeşitli ülkelerden yatırımcıyı Budva, Kotor gibi şehirlerde yazlık emlak alımı için teşvik ediyor. Karadağ’da yabancıların arsa alma hakkı vardır, sadece tarım için arsa alacakların Karadağ vatandaşı bir ortağının bulunması zorunludur.

Şirketimiz Karadağ genelinde emlak ve arsa operasyonlarınızın yönetimi, iyileştirilmesi ve hazırda bulunan fırsatlardan en üst düzeyde yararlanmanızı sağlamayı kendine vizyon edinmiştir. Profesyonel piyasa analizleri doğrultusunda almayı planladığınız arsa yatırımlarında gelirlerinizi maksimum seviyeye çıkarmak için uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Karadağ Arsa Alt Yapı Hizmetleri

Karadağ’da arsa alırken bölgede bulunan veya yapılması tasarlanan alt yapı hizmetlerinin çok detaylı araştırılması gerekir. Almayı planladığınız arsa üzerine yapacağınız konut veya ticari mülk projelerinin geri dönüşümü, etrafında gelişmiş alt yapı bulunup bulunmadığıyla doğrudan orantılıdır. Aynı şekilde imar planları bitmemiş arsalar için çok dikkatli davranmalı ve planlanan alt yapı düzenlemeleriyle m2 kaybetmenizin mümkün olduğunu göz ardı etmemelisiniz.

Yatırım yapmayı düşündüğünüz arsalar için alanlarında uzman kadrolardan danışmanlık almak ileride karşılaşacağınız kötü sürprizleri engeller. Öncelikle Karadağ’da yüksek kazançlı arsa gelirleri için planladığınız mülkiyet yapısının hangi bölgelerde daha elverişli olacağına karar vermelisiniz. Kanalizasyon, peyzaj, elektrik, gaz, su, yol ve ulaşım olanakları arsa m2 fiyatlarınızı yukarı veya aşağı çekebilir. European Bank, Karadağ’ a alt yapı çalışmaları için 25 milyon Euro destek vermiştir.

Bizimle iletişime geçerek henüz hayata geçmemiş fakat alt yapı planları onaylanmış bölgelerden hesaplı arsalar satın alabilirsiniz.

Kuzey Karadağ (Montenegro) Arsa Bilgileri

Karadağ’ın kuzey kesimleri genel olarak büyük yatırımcılar tarafından sanayi amaçlı değerlendirilmektedir. Bu bölgede ki arsalar tarım ve çeşitli endüstriyel faaliyetler konusunda gelişime açıktır. Karadağ devleti ülke genelinde olduğu gibi bu alanlarda da yol ve otoban düzenlemesi yaparak mevcut sistemi geliştirmeyi amaçlamıştır.Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi şehir planlanması yapılmış, alt yapısı hazır arsaların m2 fiyatları diğerlerine göre merkez ve banliyö bölgelerinden daha yüksek fiyatlardan işlem görmektedir.

Güney Karadağ (Montenegro) Arsa Bilgileri

Karadağ’da arsa ve emlak fiyatlarının en hızlı artış gösterdiği bölge kesinlikle ülkenin güneyinde yer alan kesimlerdir. Porto Montenegro gibi lüks konutların bulunduğu yerlerde m2 fiyatları 900 Euro’dan 8000 Euro’ya kadar yükselmiştir. Kotor, Budva, Tivat, Petrovac, Ulcinj ve Bar etrafındaki arsalar sürekli olarak değer kazanmaktadır. Yabancı turizm yatırımcıları için bölge altın değerindedir, fazla sayıda turist çeken mekanlar çok az turistik tesis içermektedir.

Türk ve Karadağlı ortaklardan oluşan Hexagon Şirketi, güney kesimde yer alan Kotor’ da Karadağ’ın en büyük üçüncü turizm yatırımını hayata geçirmiştir. Tesis hem rezidans hem de SPA oteli olarak hizmet vermektedir. Toplam yatırım miktarı 55 milyon Euro’nun üzerindedir.

Türklere vize uygulamayan Karadağ’da vatandaşlarımızın ağırlıklı olarak restoran, bar ve konut alımları üzerine yatırım yaptıkları gözlenmektedir.

Karadağ Başkenti Podgorica

Podgorica ülkenin başkenti olmasının yan sıra aynı zamanda Karadağ’ın en büyük uluslararası havalimanına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede yapılan yeni konut siteleri Podgorica arsa fiyatlarını yukarı çekmektedir. Henüz şehir planlanması yapılmamış gelişime açık arsalar çok hesaplı olmakla birlikte planlanması tamamlanmış arsaların fiyatları 2 veya 3 misli daha değerli olabiliyor. Ekonomik fiyatlarda arsa alıp modern konut projeleriyle yüksek kazanç elde etmek için Podgorica en avantajlı Karadağ şehirlerindendir. Sosyal ve eğitim imkanlarıyla da öne çıkan Podgorica’da yeni konutlar için m2 fiyatları 2000 Euro civarındadır.Karadağ’da Arsa Teşvikleri

Montenegro (Karadağ)’da arsa teşvikleri daha çok yerel belediyeler tarafından sağlanmaktadır. Bazı bilgelerde 10 yıla kadar varan periyodlarda ücretsiz arsa kullanım hakkı tanınmıştır. Örneğin Berane Belediyesi belirli sayıda Karadağ vatandaşı çalıştıracak işletmelere on yıllığına bedelsiz arsa sağlamaktadır.

Karadağ başkentinin yer aldığı Podgorica Belediyesi ise yıllık arsa kiralamalarında 30 yıla kadar m2 başına sadece 1 Euro almaktadır, ayrıca gayrimenkul vergisinde muafiyet tanımaktadır.

Cetinje Belediyesi arsa satın alımlarında ekonomik yatırımları teşvik amacıyla alt yapı hizmetlerinde %60-%100 arası indirim uygulamaktadır. Niksic, Ulcinj, Bijelo Polje ve Kolaşin Belediyeleri ise yine aynı şekilde alt yapı hizmetlerinde indirim sağlamaktadır.

Karadağ’da Organik Gıda için Ekolojik Tarım Arsaları

Organik tarım tüm dünyada en kazançlı gelir getiren gıda sektörü haline gelmiş durumda. Karadağ’ın tek ekolojik ülke olması ve kilit noktada bulunan konumu ile ileride organik tarım sektöründe rakip tanımayacağı kesin gözüküyor. Ayrıca sahip olduğu ılıman Akdeniz iklimi sayesinde kuzey Avrupa ülkelerinde yetişmesi güç tarım ürünlerinde de kompetan olması muhtemel.

Karadağ’da organik tarım hem diğer AB ülkelerine ihracat hem de Türkiye’ye ithalat açısından üstünde durulması gereken bir konudur.

Maalesef Türkiye’de organik tarım yeterince yapılamıyor, hali hazır da sağlıklı besin pazarlayan birçok şirketin ürün etiketlerine dikkatlice baktığınızda organik kelimesinin olmadığını görürsünüz. Üretilen gıdanın organik kabul edilebilmesi için tarlaya sadece organik tohum atmak yeterli olmuyor.

Sertifikalı organik tarım yapılacak alanda pestisit kalıntı veya kimyasal olup olmadığı geçmişe dönük yılları da kapsayacak şekilde kontrol ediliyor. Hatta ekim alanının altından geçen yeraltı suları varsa bunlarında ağır metallere karşı test edilmesi gerekiyor. Kullandığınız tohum ve gübre de organik olmak zorunda. Son 15-20 yıldır gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da endüstriyel tarım yapan çiftçiler ellerindeki tarım alanlarını organik tarım açısından tüketmiş durumdalar. Karadağ’ın el değmemiş, doğal tarım alanları tam da bu aşamada fırsat doğuruyor.

Organik tarımda hasat toplama çoğu zaman insan eliyle gerçekleşmekte ve makine yardımı kullanılmamaktadır. İnsan gücüne dayanan bu sistem, Karadağ devletinin sağladığı istihdam teşvikleri ve düşük asgari ücret (288 Euro) ile bir araya gelince organik tarımın Karadağ (Montenegro)’da gelişebilmesi için gerekli ortam sağlanıyor.

Karadağ Emlak ve Arsa Fiyatlarında Gelecek Vadediyor

Arsa fiyatlarını doğrudan etkileyen faktörlerin en başında ülkedeki mevcut alt yapı planlarının ne denli gelişmiş olduğu gelir. Yabancı yatırımcıların yerli yatırımcılarla aynı haklara sahip olduğu Karadağ (Montenegro)’da arsa yatırımları yaparak yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Henüz gelişmekte olan emlak ve arsa piyasası, Karadağ hükümetinin tasarladığı alt yapı geliştirmeleri ve olası AB üyeliği sayesinde çok daha katlanarak artacaktır. Şu an Karadağ’da yatırımlık arsa almak için doğru zamandır. Güvenli yatırım yapmak ve yüksek gelir elde etmek için firmamızın bu konuda tüm Karadağ genelinde deneyimli ekibinden piyasa analizi, alt yapı araştırması, fiyat dengesi, imar durumu, peyzaj ve ulaşım imkanları gibi konularda faydalanabilirsiniz.