• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ’da Ne İş Yapılır?

İşte şimdi hepinizin en çok merak ettiği konuya geldik... Karadağ’da ne iş yapılır? Karadağ’da nasıl para kazanırım? Karadağ’da iş bulabilir miyim? İnanın bize en çok bu sorular soruluyor.

Karadağ’da oturma ve çalışma izni almak kolay, sanırım artık bu konuda herkes hem fikir. Peki, ya sonrası? Hayatınızı nasıl devam ettirmeyi düşünüyorsunuz? Hedefleriniz neler?

Her gün Budva ve Kotor’da ki kafelerde deniz manzarasını seyrederek vakit geçirecekseniz zaten buraya gelip de vatandaşlık almak için koşturmanıza gerek yok. Turist olarak vizesiz gelin ve sadece tatilin tadını çıkarın.

İlk olarak tekrar hatırlatmakta fayda var. Karadağ küçük bir ülke ve nüfusu sadece 620 bin civarında. Burada doğru dürüst mobilya üretimi bile yok. Ama bu durum sizin için büyük bir fırsat anlamına geliyor.

Karadağ – Genç bir ülke

Aslında sanayi ve üretimin gelişmemiş olmasının sebebi ülkenin küçük olması değil, eski Yugoslavya ‘da komünizm altında daha büyük bir ülkenin parçası olması. O zamanlar Karadağ Yugoslavya’nın başka bölgelerinden tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiği için endüstriyel bir gelişme yaşamamış.

Herhangi bir ülkenin ufak bir parçasını ayırın ve sonra oradan bir ülke kurmaya çalışın. Sonuç aynı olur. Hele bir de burası sanayi olarak kendine bile yetemeyen bir bölge ise.

İşte Karadağ tam da bu durumda bir ülke. Fakat önemli farkları ve avantajları var. Çok yüksek bir turizm potansiyeli oluşturması, sahip olduğu el değmemiş verimli topraklar, Avrupa’ya yakın olması ve sıra dışı coğrafi güzellikleri ile gerçekten Balkanların incisi.

Yani anlayacağınız henüz işlenmemiş bir mücevher. Asıl sorulması gereken soru ise sizin bu mücevherin neresinden ne pay alabileceğiniz.

Karadağ’da İş Gücü Neden Zayıf

İnanmayacaksınız ama Karadağlılar biraz fazla tembel. Bunu kötü anlamda söylemiyorum. Çalışmayı sevmiyorlar. Her ülkenin kendine göre bir yapısı var.

Karadağlılar cana yakın insanlar ama kültürel olarak alıştıkları şekilde mümkün olduğunca az çalışmayı seçiyorlar. Öyle bir tarafları var diyelim. Bu sebepten ötürü yeni kurulacak küçük işletmelerin çok büyük şansı var. Bizde mahalle arasında fazla dikkat çekmeyen ama ustalık gerektiren meslekler, Karadağ’da yapıldığı zaman çok değerli olabiliyor. Siz gene de büyük ölçekli düşünebilirsiniz. Küçük bir boya - badana dükkânı açmak yerine, içinde birçok usta eleman barındıran ve şehrin önemli bir bölümüne servis veren bir firma kurabilirsiniz.

Burada anahtar kelime ¨servis¨, yani Karadağ’ da en çok aranılan şey!

Bence ustalık gerektiren işler Karadağ’da güzel gelir getirir. Ustalık derken de en basitinden en komplike olanına kadar hepsi için konuşuyorum. Düzenli gereksinimleri hafife almayın. Bu insanların belli ihtiyaçları var, gerektiğinde tamirci bulamıyorlar. Beyaz eşya üretimi ve servisi sıfır. Bizim alışık olduğumuz 19 litrelik büyük suları evlere getiren bir sistem ve servis mevcut değil.

Ustalık gerektiren işleri yabana atmayın!

Düşünün bir kere; dalında ustalaşmış, kendine güvenen tecrübeli bir esnaf, Karadağ’ın daha kuzey kesimlerindeki kalabalık şehirlerde sadece 100-200 Euro arası bir küçük dükkân tutarak oldukça yoğun bir şeklide çalışabilir. Eğer amacınız gerçekten Karadağ’da yaşamak ve para kazanmak ise bu tarz küçük ölçekli işlerden başlangıç yapabilirisiniz ve inanın bana hiç zorlanmazsınız.

Başkent Podgorica bana her zaman iş yapmak için daha makul geliyor. İşyeri kiraları 100-400 Euro arası, burada nüfus çok daha kalabalık. 12 ay hiçbir sezon kaygısı yaşamadan aynı şekilde çalışabilirsiniz.

Güneyde 1000 Euro kira verip dönerci açmaktansa kuzey de iyi bir bayan kuaförü açmak bence daha mantıklı. Tabii ki en iyi döneri ben yaparım diye bir iddianız varsa o zaman durum başka. Zaten dalınızda çok iyiyseniz o iş her yerde tutar.

Karadağ’da İş Bulabilir miyim?

Hayalleriniz yıkmak istemem ama bu pek kolay değil. Her şeyden önce iyi derecede Sırpça bilmeniz şart. Karadağ’da asgari ücret zaten 250 Euro civarında. İyi maaşlarda 400-600 Euro arasında değişiyor. Karadağlılar bu rakamlarla hayatlarını devam ettirebiliyorlar ve mutlular. Fakat yurtdışından buraya yerleşen biri hem aynı ücretlerde bir iş bulamaz, hem bulsa bile bu miktarlar ile Karadağ’da muhteşem bir hayat süremez.

Uzun lafın kısası, eğer buraya gelmeden önce Karadağlı veya Karadağ’da ticaret yapan bir Türk firması ile anlaşmadıysanız, buraya geldikten sonra dişe gelir bir iş bulma şansınız oldukça düşük. Zaten Karadağ devleti öncelikli olarak kendi vatandaşları iş bulsun istiyor.

Karadağ’da Turizm Sektöründen Para Kazanabilir miyim?

Genelde herkes güneydeki turist merkezi bölgeleri hedef alıyor. Fakat gözden kaçan bir husus var. Bu bölge 3 milyonun üzerinde turist çekiyor doğru, ama yalnızca 4 ay boyunca. Diğer 8 ay, toplamları 10-15 bini zor bulan yerli halk ile baş başa kalacaksınız.

Hesabınızı sadece turistlere yönelik yaparsanız, sezon geçtikten sonra kira gibi sabit giderlerin altında ezilirsiniz. Bu yüzden açılıp kapanan çok fazla Türk restoranı biliyorum.

Bu durum bizim ülkemizde, Çeşme’de bile mevcut. Sezon çok kısa; 1-eylül dedin mi herkes toz oluyor, işletmelerin Bodrum ve Antalya gibi 5-6 ay çalışma şansları yok. Sonuçta bu durum da bize ekstra yüksek fiyatlar olarak geri dönüş yapıyor. Sheraton, Mövenpick gibi iddialı firmalar bile bu duruma zar zor dayanırken sizin yeni kuracağınız şirketin maruz kalacağı fırtınaları düşünün.

Bence turizm yatırımları büyük firmalar için daha avantajlı. Turizm dalında profesyonel bir yatırımcıysanız ve elinizde minimum 100 bin Euro kadar sermaye varsa o zaman akıllı yatırımlar ile bu sektörden ekmek yemeniz mümkün. Yok eğer deneyimli değilseniz ama ben ne yapar eder turistlere bir şeyler satarım diyorsanız, sanırım gereğinden fazla risk almış olursunuz.

Peki ya büyük yatırımcılar?

Yukarıda ki örnekleri bireysel ve küçük ölçekli işletmeler için verdim. Peki, ya büyük yatırımcılar? Onlar için durum farklı. Karadağ’a büyük oyuncular girmeden pastadan pay almak önemli. Tivat’ ta yer alan lüks Porto Montenegro rezidans ve yat marinası buna en güzel örnek. Türk yatırımcılar zaten bu durumun farkına varmış durumdalar. Budva ‘da birçok önemli Türk inşaat firması çok çeşitli emlak projeleri geliştiriyorlar.

İnşaat dışında organik tarım, beyaz eşya ithalatı, araba parçaları ve yan sanayileri, kuyumculuk, enerji sektörü gibi alanlarda büyük fırsatlar var. Ayrıca unutmayın ki Karadağ Devleti kuzeyde istihdam yaratan şirketlere pek çok teşvik sağlamakta.

Karadağ’da harika fırsatlar sizi bekliyor

Bu yazıyı yazmamın amacı size gerçekleri anlatmak. Karadağ’da gerçekten yüksek gelir vadeden fırsatlar var. Ben size durumu olduğu gibi aktarıyorum ki doğru atılımlar yapıp başarılı olun. Yoksa bazı danışmanlar gibi şirket kurup hemen Karadağ’ a gelin demek kolay. Şu an buradaki hükümetin yabancı yerleşimcilere sağladığı imkanları Avrupa ve Amerika’da hiçbir devlet sağlamıyor. Karadağ birkaç yıl içinde kesinlikle Avrupa Birliği üyesi olacak. Bir an önce burada yerini alanlar ve adapte olanlar ileride çok değerli imkanlara kavuşacaklar.

Siz yeterli sıkı çalışmaya niyetli olun, burada sayamayacağım kadar iş kolunda açık var. Unutmayın, bu fırsat hayatınızda karşınıza sadece bir kez çıkar.