• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ’da Vatandaşlık Almak

Karadağ’da Vatandaşlık Almak Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar

Karadağ (Montenegro)’da vatandaşlık almak son yıllarda ülkemizde çokça konuşulan bir mevzu haline geldi. Bu konuya gerçekten aşırı derecede yoğun bir ilgi var fakat aynı zamanda ortada kısa yoldan para kazanmak isteyenlerin çıkardığı oldukça karmaşık bir bilgi kirliliği var.

Milletçe farklı ülkelerde yaşamak bize ait kültürel bir olgu sanki. Hepimiz ülkemizi çok seviyoruz fakat içimizde gizli kalmış bir macera duygusundan mı yoksa yeni yerler keşfetmenin hazzından mı bilmiyorum ama karşımıza uygun bir fırsat çıktığında yeni bir ülkeye yerleşmekten kendimizi alamıyoruz. Yurtdışında geçirdiğim yıllar süresince veya gezi amaçlı bulunduğum ülkelerde gerçekten o kadar farklı vatandaşlarımızla tanıştım ki hepsinin hayatından ayrı bir hikâye çıkarabilirsiniz.

Bu bir bizde, bir de Çinliler ’de çok yoğun olarak görülüyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin karşınıza hiç tahmin etmeyeceğiniz bir yerde mutlaka bir Türk çıkacaktır. Bu olayın kaç defa başıma geldiğini hatırlayamıyorum bile. İster Arjantin’e gidin, isterseniz Moğolistan’a; orada ki yerel halkın bile gitmediği ücra bir köşede bindiğiniz taksi veya girdiğiniz markette karşınıza hemen bir Türk çıkması oldukça mümkün. Bu hem çok şaşırtıcı bir durum ve bir o kadar da tuhaf bir şekilde, kırk yıldır görmediğiniz bir akrabanızla karşılaşmışsınız gibi bir duyguya kapılmanıza sebep oluyor. Biz galiba birbirimizle en çok yurtdışında iyi anlaşabiliyoruz.

Karadağ; Altın bir fırsat mı yoksa iyi bir kandırmaca mı?

Ama şimdi karşımızda bambaşka bir şans var; Karadağ. Hemen yanı başımızda küçük ama çok sevimli bir ülke, kültürü, doğası, yemekleri bize çok yakın, insanları sıcak kanlı ve yardımsever. Artık gurbette yaşamak, Antalya – İstanbul arası kadar kısa bir mesafede yaşamak kadar yakın. Aynı zamanda tamamen gelişmekte olan bir ülke ve Turizmden Tarıma birçok konuda önemli imkân ve avantajlar sunuyor. Tabili durum böyle olunca hakkında da birçok uydurma haber çıkıyor.

İnternette birçok sitede sadece pasaportunuzla bir hafta içerisinde Karadağ vatandaşı olabilirmişsiniz gibi yorumlar görmeniz mümkün. İnanın durum böyle olsaydı Karadağ’ın nüfusu şu an en az 10 misli artmıştı. Fakat hala 622 bin civarlarında (Montenegro, 2017 – Dünya Bankası verilerine göre). Evet doğru, Karadağ hükümeti ülkeye yerleşmek isteyen yabancılara eşi benzeri görülmemiş imkanlar sunuyor ama bu kanunlardan yararlanmak için gerekli şartları iyi kavramak ve sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım.

O yüzden bu yazıda sizden sıklıkla gelen soruları kısaca cevaplamaya çalışacağım. Umarım Karadağ’da şirket kurmak veya gayrimenkul almak suretiyle vatandaşlık almak konularında kafanız bir nebze netleşir. Aslında kafa karışıklıklarının çoğu kendini danışman olarak tanıtan ama hayatında Karadağ’a ayak bile basmamış açık gözlülerin kandırmacalarından kaynaklanıyor.

Eğer kafanızda hala birtakım sorular kalırsa veya daha fazla bilgi almak isterseniz İstanbul ofisimizden size daha detaylı sunumlar sağlayabiliriz. Lütfen bu konularda ciddi atılımlar yapmadan önce gerçekten Karadağ’ı bilen, kendisi de bu yollardan geçmiş, tecrübeli kişilerden destek alın. Konu aslında ne sizin sandığınız kadar karmaşık ne de uydurulduğu kadar sadece bir telefon görüşmesi ile halledilebilecek kadar basit. Belli kurallar ve süreçler var. Ama bunlar oldukça makul şartlardan oluşuyor. Neyse gelelim sizlerden sıklıkla aldığımız sorulara:

Karadağ (Montenegro) hakkında sıkça sorulan sorular ve gerçek cevaplar

Karadağ’a gelince ne iş yapıyım?


Bu gerçekten en ilginç sorulardan biri. Muhtemelen şu anda da bir işle uğraşıyor olmalısınız. Karadağ’ a gelince bildiğiniz veya eğitimli olduğunuz konularda çalışmak en mantıklısı. Buraya gelmeden önce herhangi bir Karadağlı şirket ile görüşmeniz veya anlaşmanız yoksa muhtemelen burada da çok matah imkanlar sizi beklemeyecektir. Ama gerçekten turizm, gıda, tıp ve teknoloji alanlarında deneyimliyseniz, doğru yatırımlarla burada harika işler çıkarmanız veya uluslararası şirketlerde iş bulmanız büyük olasılık. Örnek vermek gerekirse güneydeki turizm bölgelerinde Türk restoranları oldukça ilgi görüyor. Emlak piyasası sürekli gelişmekte ve halen Türk firmaları gerek inşaat gerek yatırım olarak ciddi bir pay almaktalar. Acıbadem hastanesi Karadağ şubesini açtı bile. L.C. Waikiki burada en az Türkiye’de olduğu kadar yoğun ilgi görüyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Başı çeken endüstriler Turizm ve İnşaat ki bunlar bizim en iddialı olduğumuz konular sanırım. Şöyle düşünmekte fayda var; ülkenin güney bölgeleri bizim Antalya – Bodrum arası gibi turizme açık fakat tek fark gelişmemiş olması. Yani bundan 20-30 yıl önce bizim güney bölgelerimizde yapabileceğiniz yatırımları şu an Karadağ’da Budva – Tivat aralığında gerçekleştirip önemli gelirler elde etmeniz mümkün. Pansiyon, otel, bar, kafe, restoran, dövmeci, dondurmacı, aklınıza ne gelirse hepsi mümkün. Bir de ülkenin kendi nüfusunun birkaç misli turist çektiğini unutmayın. Gelen turistler yazın kalacak yer bile bulamayıp mecburen ev kiralıyorlar. Bu da emlak piyasasının sürekli ivme kazanmasına yol açıyor. Daha önemli yatırımlar için ise inşaat alanında sürekli artarak yüksek gelir getiren fırsatlar var. Sitemiz üzerinde bu konularla ilgili birçok detaylı yazımız var. Yukarıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Her yıl 2000 Euro danışmalık şirketine mi vereceğim?

Böyle bir zorunluluk kesinlikle yok. Sizden böyle taleplerde bulunan firmalardan uzak durun. Şirketinizi kurduktan ve oturma izninizi aldıktan sonra yıllık olarak vermeniz gereken tek ücret aylık sigorta primleriniz ki bunlar direk olarak Karadağ devletine yatırılıyor. Kendiniz kolayca halledebilirsiniz çünkü internet üzerinden yatırabilirsiniz. Ayrıca hesaplı bir mali müşavir ile anlaşıp bu konuda aylık servis de alabilirsiniz. Eğer şirketinizi aktif tutmayacak iseniz yıllık olarak devlete vermeniz gereken tek ücret sadece 100 Euro.

Herhangi bir ev satın alarak Karadağ pasaportu alabilir miyim?

Oturma izni almak başka bir şey, çalışma izni almak başka bir şey, vatandaşlık almak ise apayrı bir şey. Genelde herkes bunları birbirine karıştırıyor ve 15-20 bin Euro verip ufak bir daire alarak vatandaşlık alacaklarını sanıyorlar. Böyle bir durum söz konusu değil. Şu an Karadağ’da pasaport almak için ya kuzey bölgelerinde 200 bin Euro değerinde ya da güney bölgelerinde 450 bin Euro değerinde gayrimenkul almak yoluyla ve sadece 2021 yılı sonuna kadar olarak Karadağ pasaportu almak mümkün. Ayrıca bu herkese açık değil ve kontenjan 2000 kişi ile sınırlı, ön başvuru yapmanız gerekli. Başvurunuz onaylanırsa gerekli yatırımları gerçekleştirerek pasaport alabilirsiniz ve bu hak eşinize ve 18 yaş altındaki çocuklara otomatik olarak geçer.

Uzun lafın kısası 1-2bin Euro karşılığında aldığınız oturma izni ve çalışma izinlerini sürekli vatandaşlık ile karıştırmayın. Adı üstünde, oturma izni herhangi bir sınır olmadan Karadağ’da bulunmanızı, çalışma izni ise Karadağ’da çalışabilmenizi sağlar. Bunun dışında ufak bir ev alıyım, sonra da pasaportu alıp Avrupa’ya yerleşeyim gibi planlara kapılmayın. Bu izinler gerçekten Karadağ’da hayatlarını devam ettirmek isteyen yabancılar için hazırlanmış kolaylıklar. Başka amaçlar için bir faydası olmaz.

Karadağ’da oturmadan vatandaşlık alabilir miyim?

Böyle bir durum ne Karadağ’da ne de başka bir ülke de mümkün. Daha önce de belirttiğimiz gibi Karadağ’da oturma izni almak ile pasaport almak iki ayrı konu ve maalesef sıklıkla birbirine karıştırılıyor. Şu an Karadağ’da sürekli vatandaş olabilmek için oturma izninizi aldıktan sonraki 5 yıllık süre zarfında minimum 4 sene 2 ay Karadağ’da yaşamak zorundasınız. Ayrıca sadece Karadağ’da yaşadınız diye devlet size vatandaşlık vermiyor. İleride ne olur bilinmez ama şu an durum bunda ibaret.

Ortaklaşa şirket açıp vatandaşlık alabilir miyiz?

Hayır, ortaklar sadece oturma izni ve çalışma izni alabilirler. Oturma izni hakları eşlerine ve 18 yaş altındaki çocuklarına geçer. Çocuklarınız 18 yaşından büyükse onlar için ayrı başvuru yapmanız gerekir. Ayrıca şirket kurarak vatandaşlık alamazsınız. Böyle bir uygulama yok. Fakat 100bin Euro değerinde Karadağ Devlet Hisse Senedi alırsanız, o zaman yukarıda bahsettiğimiz 2000 kişilik kontenjandan faydalanmanız mümkün olabilir.

Karadağ’da dükkân açıp oturma izni alabilir miyim?

Evet, kesinlikle dükkân açıp oturma izni alabilirsiniz. Kendi işinizde çalışabilir ve istediğiniz kadar Karadağ’da ikamet edebilirsiniz. Bu soruya ek olarak birçok ziyaretçimiz aylık ne kadar para kazanabilecekleri, genel masrafların ne kadar olduğu hakkında ilginç sorular soruyorlar. Bu konuyla alakalı Karadağ’da genel fiyat ortalamaları üzerine uzun bir yazımız var. Burada ne kadar kazanacağınız sizin ne kadar çalışkan ve yetenekli olduğunuz ile yakından ilgili. Fal bakar gibi size şu kadar kazanırsınız diye bir bilgi kimse veremez. Fakat masraflar hakkında bilgi verebiliriz. Karadağ’da market fiyatları Türkiye’den çok aşağıda değil, genel maaşlar ise 500 Euro civarında. Benzin bir nebze daha ucuz, arabalar kesinlikle çok çok daha ucuz. Güney bölgelerde iyi yerlerdeki dükkân kiraları aylık 1000 Euro’dan başlar. Kuzeye çıktıkça bu rakamlar epeyce düşer.

Karadağ’da işyeri kurmak/açmak için gerekli evraklar:

- Pasaportun kimlik bilgileri içeren sayfasının noter onaylı kopyası
- Sabıka kaydı
- Evlilik cüzdanı ve varsa çocuklar için doğum belgeleri
- Diploma kopyası (üniversite mezunları için transkript kopyası)

Tüm bu evraklar apostilli olarak hazırlanıyor ve bir haftalığına Karadağ’a gelerek tüm işlemleri halledebilirsiniz. Genelde tüm Kaymakamlıklarda Apostil hizmeti veren bürolar var. Parmak izi ve fotoğraf çekimleri Polis tarafından yapılıyor.

Oturma İznimi şirket kurarak mı ev alarak mı daha kolay alırım?

Bu sorudan benim anladığım amacınızın aslında sadece Karadağ oturma izni almak olduğu ve hangi yolun daha hesaplı olduğunu merak ettiğiniz. Öncelikle ticaret deneyiminiz yoksa şirket kurmanın size uzun zamanda hiçbir fayda getirmeyeceğini söylemek isterim. Fakat bu konularda deneyimliyseniz o zaman durum değişir. Karadağ’da gayrimenkul satın almak ise herhangi bir oturum ve çalışma izni almasanız bile çok değerli bir yatırım. Bu ülkede emlak piyasası sürekli büyüme halinde ve kira gelirleri her sene artıyor, daha da iyisi doğru yerlerden alacağınız evlere kiracı bulmamanız diye bir durum söz konusu bile değil. Eğer Karadağ hükümeti günün birinde oturma ve çalışma izinleri kanunların değiştirirse burada kuracağınız şirket size ekstra haklar sağlamaz. Nitekim benzer durumlar daha önce Kanada ve İngiltere’de yaşandı. Fakat alacağınız gayrimenkul size Euro cinsinden düzenli gelir sağlar, değeri de her sene katlanarak artar. Yine de son karar size kalmış.

Montenegro AB’ye girince bizde giriyormuşuz?

Yok öyle bir şey! Karadağ oturum izinleri size ileride AB vatandaşlığı sağlamaz. Bunlar zaman içinde mutlaka belli imkanlar sağlayacaktır ama biz mevcut yasalar üzerinden konuşmak zorundayız ve bu yasalara göre Karadağ oturum izinleri ülke AB üyeliğini aldığında otomatik olarak size AB vatandaşlığı sağlamaz.

Karadağ (Montenegro) gelecek sene AB üyesi oluyormuş?

Bu konuda kesin bir tarih vermek mümkün değil. Ancak şurası kesin ki Karadağ yakın bir gelecekte AB üyesi olacak. Bu durum AB Komisyonu tarafından da birçok kez dile getirildi. Hatta Avrupa Birliği’nin bir sonraki üyesinin mutlaka Karadağ olacağı her seferinde vurgulanıyor. Fakat bu gelecek senede olabilir, 2024 ‘de. O tarihten itibaren gayrimenkul piyasası daha da değerlenecek. Şimdi yapacağınız yatırımların size ileride büyük getirileri olması büyük ihtimal.

Benim görüştüğüm firma 2 haftada hem vatandaşlık hem pasaport alabileceğimi söylemişti?

İşte en önemli nokta bu. Ortada birçok palavra dönüyor maalesef. Danışman adı altında birçok web sitesi size yalan vaatlerde bulunuyor. Bazıları da çok yüksek miktarlar talep ederek sizden parayı aldıktan sonra başka firmalara işinizi dörtte bir fiyatına yaptırıyorlar. 2-4 bin Euro arası rakamlar, Karadağ oturum ve çalışma izinleri almak için makul oranlar. Öncelikle görüştüğünüz firmaların hem Türkiye hem de Karadağ ofislerini inceleyin ve lütfen kendinizi dolandırıcılardan koruyun.

Karadağ gerçekten çok önemli fırsatlar içeriyor ve konum itibarı ile ülkemize çok yakın. Sorumlu ve tecrübeli danışmanlar ile çalışarak sizde hayalini kurduğunuz atılımları en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aileniz ile yeni bir hayat için önemli planlar yaparken adımlarınızı sağlam basın.