• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ Çalışma İzni

Karadağ’da çalışma izni almak için yürürlükte olan kanunlar gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında oldukça esnektir. Para birimi Euro olan Karadağ’da çalışanlar için AB ülkeleri seviyesinde imkânlar bulunuyor. En basitinden örnek olarak Sigorta primleriniz yatırıldığı sürece ülke genelinde tüm devlet hastanelerinden ücretsiz hizmet almanız mümkün.

Karadağ çalışma izni almak sosyal ve ekonomik olarak incelendiğinde elde edilen veriler düzenli olarak artan yabancı yatırımların ileriye dönük büyük bir iş gücü ihtiyacı oluşturduğunu kanıtlıyor.

Yabancı yatırımcıların ülkeye beraberlerinde getirdikleri kurumsal kültürleri Karadağ işçi haklarında önemli gelişmelere yol açmıştır. Kendi ülkelerinde çalışanlarına sağladıkları sosyal hakları Karadağ’a taşımaları sonucu çalışma şartları sürekli olarak gelişmektedir. Sektörlerin gelişmesi üzerinde direk etkisi olan bu durum aynı zamanda rekabet sonucu yeni iş alanlarının ortaya çıkmasına da sebep oluyor.

Karadağ’da çalışan veya çalışmayı planlayanlar, daha fazla kariyer opsiyonu sunan yabancı yatırımcılar sayesinde birçok kaliteli meslek arasından seçim yapma şansı elde edebilir.

Karadağ işgücü verileri erkek – kadın dağılımının birbirlerine çok yakın miktarlarda olduğunu gösteriyor. Bu da Karadağ’ da kadınların da erkekler kadar kolay iş bulup çalışabilme potansiyelini kanıtlıyor.Az Nüfus Çok İş; Karadağ’ın Kaliteli Eleman İhtiyacı

Yeni gelişmekte olan ülkelere uluslararası şirketler yatırım yaptığı zaman birçok yeni iş kolunu da beraberlerinde getiriyorlar. Bunu bir nevi iş gücü ithalatı gibi düşünebilirsiniz.

Karadağ genç bir ülke ve nüfusu ortalama sadece 630,000’in biraz üzerinde. Gelişmiş şirketlerin eleman ihtiyaçlarını karşılayabileceği büyük bir havuz hali hazırda yok. Bu durum Karadağ’da çalışma izni almak için ekstra avantajlar doğuruyor.

Karadağ’ın mevcut şirketleri ve iş gücü ülkenin hızla büyüyen ekonomisinin gerisinde kalmış durumda. Örnek olarak Karadağ’ın en büyük liman şehri Kotor ortalama 630 gezi gemisinin (cruise) akınına uğruyor. Bunun yanı sıra yaz aylarında binlerce turist otobüs yoluyla şehrin tarihi ve coğrafi güzelliklerini gezmek için geliyor. Fakat yeterli turistik tesis olmadığı için çoğu ziyaretçi, komşu ülkelere geçmek zorunda kalıyor. Çok sayıda turist ise sezon boyunca kiralık evler tutarak alternatif çözümler arıyor. Bu durum şu an gayrimenkul piyasasına yüksek kira gelirleri olarak katkıda bulunsa da uzun vadeli bir çözüm değil.

Karadağ turizm sektöründe hem yatırım hem de iş gücü açısından ciddi ve acil fırsatlar bulunmaktadır. Turkuaz plajlara sahip Karadağ’da yapılması planlanan yeni tesislerde yüksek sayıda iş gücüne ihtiyaç duyulacak. Bu kuruluşlar mecburi ve kesin olarak hayat geçirilecek, bu noktada önemli olan hangi şanslı adayların bu imkânlardan yabancı yatırımcı veya iş gücü olarak faydalanacağı.

Karadağ Devleti Tarafından Özelleştirilen Kuruluşlar:

• Alüminyum Fabrikası
• Telekomünikasyon Şirketleri (2 adet)
• Liman
• Bira Fabrikası
• Petrol Dağıtım Şirketi
• Finans Kuruluşları (Çok sayıda)
• Oteller (Çok Sayıda)

Karadağ Merkez Bankası kayıtlarına göre içlerinde Podgorica Havalimanı ve Karadağ Havayolları gibi devasa şirketlerin de bulunduğu 40 adet kamu kuruluşunun özelleştirilmesi için hazırlıklar tamamlanmış durumda. Özelleştirilecek mega şirketler, ülkede daha fazla sayıda kaliteli iş gücü ihtiyacı yaratacak.

Karadağ Brüt ve Net Maaş Oranları (Euro).Karadağ Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Karadağ’da çalışma izni almak şirket kurmak yoluyla oldukça basit. Bu arada, Karadağ’da şirket kurmak fikri sizi ürkütmesin, gerekli sermaye yalnızca 1 Euro. Şirket kurmak 5 gün gibi kısa bir sürede gerçekleşiyor. Daha sonra yapılacak başvurular ile kolaylıkla Karadağ çalışma izni alabilirsiniz. Tüm işlemler 21 gün içerisinde gerçekleşiyor.
Karadağ ofisimize sadece birkaç günlüğüne gelerek parmak izi ve imza vermeniz yeterli.

Yabancıların Karadağ’da çalışma izni almasıyla ilgili kanun çerçevesinde yani başvurular İç İşleri Bakanlığına yapılmaktadır (22/08 Sayılı Karadağ Resmi Gazete).

Peki, Karadağ çalışma izni almak için gerekli evraklar nelerdir?

• Pasaport kopyası
• Diploma kopyası
• Üniversite mezunuysanız transkript kopyası
• Adli Sicil Kaydı
• Evliyseniz Evlilik Cüzdanı kopyası
• 18 yaş altı çocuklar için Doğum Belgesi kopyası

Yukarıda belirtilen tüm belgelerin tercüme edilip, apostilli olarak noter tarafından onaylanması gerekmektedir.Karadağ’da iş kurmak çok avantajlıdır çünkü hemen her sektörde yeni atılımlara ihtiyaç var. Çoğu iş dalında rakibiniz olmadan üretim yapmanız veya hizmet sağlamanız mümkün. Ekonomik gelişimini tamamlamış Kanada, ABD veya AB ülkeleri ile karşılaştırdığınızda hayatınızda büyük ihtimalle sadece bir kez çıkabilecek bir fırsat söz konusu.

Karadağ’da Nasıl İş Bulurum?

Karadağ’da çalışma izni almak gibi atılımların uzun zamanlı dönüşümü beklentilerinizin çok üzerinde olacaktır. Bu konuda en önemli faktör üzerine basarak tekrarladığımız ülkenin kısa süre içerisinde AB üyeliği alacağının kesin olması. Bugün Karadağ’da çalışma izni almak ileride size çok büyük yatırımlar yapsanız bile elde edemeyeceğiniz olanaklar sunabilir.
Karadağ’da pek çok ticari alan ya çok yeni ya da daha hayata geçmemiş durumda. Buna istinaden kurulan yeni organizasyonlarda eğitimli veya usta eleman ihtiyacı yüksek boyutlardadır.

Bulunduğunuz ülkede kendi iş kolunuzda yüksek sayıda kalifiye eleman ile rekabet etmek yerine Karadağ’da çalışma izni alarak kilit noktalarda iyi şartlar altında çalışabilirsiniz.

Karadağ’da İşgücü Açığı olan Sektörler:

Karadağ Tarım Sektörü; Karadağ, ekolojik unvanlı tek ülke olması özelliğiyle hiçbir ülkenin sahip olmadığı avantajlara sahip. Bölgedeki topraklar tabiri caizse yüzyıllar boyunca el değmemiş olarak korunduğu için Karadağ’da organik tarım ileriye dönük muazzam kâr oranları içeriyor. Ülkenin Avrupa’ya çok yakın olması ve bu kalitede organik tarım alanlarının başka bir Avrupa ülkesinde bulunmaması sebebiyle Karadağ’da organik tarım dünya çapında bir marka olma kapasitesi taşıyor. Karadağ’da çalışma izni almak ve organik tarım üzerine yoğunlaşmak ileride sizi rakiplerinizin hiç ulaşamayacağı bir konuma taşıyabilir. Ayrıca büyük ve küçükbaş hayvancılık ile süt üretimi konusunda ciddi miktarda açıklar var.

Karadağ Turizm Sektörü; Karadağ’ın otel, pansiyon, restoran ve bar gibi her türlü turistik hizmet alanında kalifiye elemana ihtiyacı var. Özellikle yabancı dil bilen veya etnik Türk yemeklerinde ustalaşmış personeller bu şansı mutlaka değerlendirmeli. Pek çok farklı ülkeden turist çekebilen Karadağ’da profesyonel turizm hizmetleri henüz gelişme aşamasında. Yalnızca Unesco Dünya Mirası Koruması altında bulunan tarihi şehir Kotor’da bile turizm başlı başına bir sektör. Yaz aylarında günde altı binden fazla turist alan Kotor’da dalış turizminden restoran, otel hizmetlerine kadar bir sürü iş fırsatı sizi bekliyor.

Karadağ İnşaat Sektörü; Türk inşaat firmaları Karadağ’da pek çok konut ve tesis projesine yatırım yapmaktadır. Bursa kökenli Gintaş A.Ş.’nin yapmış olduğu Mall of Montenegro ve başkent Podgorica’da inşası bitmiş Ramada oteli bunardan sadece birkaçıdır. Karadağ’da inşaat sektörü çok hızlı gelişmekte ve bu sektörde yabancı yatırımcı ve çalışana duyulan talep her geçen gün artmaktadır. Eğer inşaat sektöründe deneyimliyseniz Karadağ çalışma izni ile bu iş kollarında gerek

Türk yatırımcılar gerekse de diğer yabancı yatırımcılar vasıtasıyla iş olanakları bulabilirsiniz.
Bunların dışında Karadağ’da sağlık turizmi de (estetik, cerrahi, diş hekimliği gibi) her yıl büyüme kaydediyor. Meditasyon, kozmetik ve cerrahi operasyonlar AB ülkelerine göre hesaplı olduğu için yakın bölgelerden turistlerin ilgisi yoğun.
Karadağ’da çalışma izni almak size yepyeni bir hayat sunabilir. Bu konudaki başarınız birazda sizin yaratıcılığınız ve cesaretiniz ile ilgili. Örneğin çok iyi bir dövme ustasıysanız Kotor gibi güney Karadağ şehirlerinde isim yapmış ve aranan bir dövme sanatçısı olmamanız için önünüz de hiçbir engel yok.

Karadağ (Montenegro)’da Güvenilir Bir Başlangıç Yapın

Kuruluş yıllarında sadece ufak bir kasaba seviyesinde olan birçok gelişmiş ülke günümüzde kendi ülkelerinin de dışında diğer bölgelerde sektör lideri olmuşlardır.

Dünyanın hangi gelişmiş ülkesini incelerseniz inceleyin, başarılı olma yolunda avantaj sağlayan faktörlerin çoğunun Karadağ’da mevcut bulunduğunu göreceksiniz.

Gelişmiş Ülkelerin Başarılı Olma Sebepleri

• Coğrafi konum
• Ekonomiye köstek yerine destek olan kanunlar
• Yaratıcı fikirler
• Doğal Kaynaklar
• Cesaretli yatırımcılar
• Kalifiye iş gücü
• Çok çalışmak

Yukarıda belirttiğimiz coğrafi konum, ekonomik kanunlar ve doğal kaynaklar Karadağ’da mevcut. Geleceğin en başarılı gelişmiş ülkelerinden birinde yer almak için yapmanız gereken şey yatırımcı veya kalifiye iş gücü olarak size sunulan bu avantajlardan faydalanmak.