• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ İş ve Yatırım Fırsatları

Karadağ iş ve yatırım fırsatları yüksek gelir vadeden pazarlar sayesinde ülkemizden birçok yatırımcının turizmden inşaat sektörüne uzanan geniş bir yelpazede ticari atılımlar yapmalarına olanak sağlamıştır. Yalnızca 2019 yılının ilk çeyreğinde Karadağ’a ülkemizden yapılan ihracat oranı %98 artmıştır ve artmaya da devam edecektir.

Yine aynı dönemde Karadağ ve Türkiye arasında ki ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %49 artarak 30 milyon ABD doları seviyesini aşmıştır (Kaynak: TUİK).

2018 yılında doğrudan yabancı yatırım toplamı 843 milyon Euro olarak bir önceki seneden 174 milyon Euro fazla gerçekleşmiştir. Bu çok değerli ve ender bulunan fırsattan yararlanmak isteyenlerin hızlı hareket etmeleri ve Karadağ’da ki iş ve yatırım fırsatları pazar doyumuna ulaşmadan mevcut imkanları iyi değerlendirmelidirler.

Karadağ’a yapılan yabancı yatırımlar ağırlıklı olarak güney kesimlerde ki turistik alanları hedef almaktadır. Bu sebeple ülkenin güney kısımlarında ki Adriyatik sahilleri oldukça gelişmiştir. Kuzey kısımlarındaki doğrudan yabancı yatırım oranları ise %6 ila %8 oranında artış göstermektedir. Bu bölgelerde uygulanan teşvik çeşidi daha fazladır ve gelişme potansiyeli de hayli yüksektir.

Güney kesimlere göre nispeten daha bakir olan bu alanlar da yatırım daha çok endüstriyel ve tarım sektörlerini baz almaktadır.Karadağ’da Türk Şirketlerin Yatırımları

Ülkemizden birçok şirket Karadağ’da ticari operasyonlarını artırarak sürdürmektedir. Türkiye’ni en büyük giyim mağaza zincirlerinden L.C. Waikiki 2018 yılında açtığı ilk tesisinden 45 gün içinde 1 milyon Euro’dan fazla gelir elde etmiştir. Şirketin günlük averaj geliri 21,000 Euro civarında olmuştur.

Bursa kökenli inşaat firması Gintaş ise başkent Podgorica’da Mall of Montenegro alışveriş merkezini ve Ramada Podgorica City Business Otelini inşa etmiştir.

Kotor’da ise Türk-yabancı ortaklı Hexagon şirketi rezidans ve otel olarak 55 milyon Euro değerinde yatırım gerçekleştirmişlerdir. Yine bir başka yerli firmamız Tosyalı Holding Niksic çelik fabrikasını satın almıştır, Net Holding ise 3 adet casino işletmektedir. Diğer bir deyişle Türkiye’den Karadağ’a ciddi boyutlarda yatırım ve ihracat yapılmaktadır.

Düşük vergi oranları, kolay ve hızlıca (sadece 21 gün) alınabilen Karadağ oturma ve çalışma izinleri, Karadağ’ın Türk vatandaşlarına vize uygulamaması, Türkiye’den başkent Podgorica’ya her gün THY ile ucuz uçak bileti bulunabilmesi ülkemizden Karadağ’a yatırım yapmak için sayılabilecek fırsatlardan yalnızca bazılarıdır.Karadağ’da Öne Çıkan Yatırım Alanları

Karadağ’ın belirlediği kalkınma öncelikleri enerji, tarım ve turizm üzerine yoğunlaşmıştır. Ülkenin maden zenginliği en öne çıkan doğal kaynaklarındandır. Başlıca enerji sektörü yatırımları Maoce kömür madeni ve termik santrali, 36 adet hidroelektrik santrali, Moraca hidroelektrik santrali, çeşitli HES projeleri, Komarnica hidroelektrik santrali, Res Krnovo ve Mozura rüzgâr enerjisi santralleridir.

Organik tarım konusunda Avrupa kıtasının en el değmemiş ekolojik tarım alanları buradadır. Adriyatik sahillerinin ileride ki turist potansiyeline ulaşabilmesi için daha milyonlarca Euro turistik yatırım planlanmaktadır. Gıda ve turizm konusunda deneyimli ve zengin olan Türkiye’nin bu bölgede gerçekleştirebileceği sınırsız imkân vardır.

Toplam 40 adet büyük göle sahip Karadağ’da, turkuaz sahiller, denizcilik, tarım, hayvancılık ve ormancılık alanlarında üstün gelir vadeden doğal kaynaklar bulunmaktadır.

Türkiye, Avrupa’nın mobilya üretimi konusunda lider ülkesidir. Karadağ ise mobilya üretimi için gerekli hammadde konusunda önemli zenginliklere sahiptir. İki ülkenin bu konuda yapacağı ortak yatırımlar iş gücü, uzmanlık, teknik bilgi ve hammadde konusunda ortaklıklar ile muazzam sonuçlar doğuracağı kesindir.

Karadağ’da Yatırım Yapmanın Avantajları :

• Avrupa’nın en düşük vergi oranına sahip; %9
• Enerji sektöründeki potansiyeli
• Turizm potansiyeli; iklim, deniz, dağ, ekolojik sistem
• Devlet tarafından sağlanan yatırım teşvikleri
• Yakında onaylanacak olan AB üyeliği
• Karadağ’ın kaliteli eğitim ve sağlık hizmetleri
• Özelleştirmeler yoluyla arz edilen mega kuruluşlar (Ör: Havalimanı ve hava yolları)
• Kaliteli iş gücü ve düşük maaşlar
• Gelişmiş bankacılık sistemi
• Tarım için çok elverişli alanlar
• Hızlı bürokrasi, kolay başvuru işlemleri
• Karadağ’da şirket kurarak alınan kolay oturma ve çalışma izinleri
• Maltez Club (Budva)