• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ Oturma İzni

Karadağ’da oturma izni almak size ve ailenize yakın gelecekte çok değerli imkanlar tanıyor.
Ülkenin ekonomisi hızlı bir ivmeyle düzenli olarak büyüme kaydettiği için Karadağ’ın AB üyeliğine kabul edilme süresi her geçen gün daha da azalmaktadır.

Bu durum nedeniyle Karadağ’ da oturma izni almayı planlayan yatırımcıların hızlı hareket etmeleri gerekir. Çok yakın bir tarihte (2021-2025 arası) bugünkü gibi sadece şirket kurarak veya gayrimenkul satın alarak Karadağ’ da oturma izni elde etmek mümkün olmayacak.

Herhangi bir yabancı ülkeden oturma izni almak oldukça zor ve maliyetli bir işlemdir.

Fakat Karadağ genç bir ülke olması sebebiyle kısa bir süre için Türk vatandaşlarına oturma ve çalışma izinlerinde daha önce görülmemiş imkanlar sunuyor. ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerden oturma ve çalışma izni almak için milyon dolarlar bazında yatırımlar yapılması ve uzun süreler beklenilmesi şart koşulmuştur. Karadağ oturum izni almak bu ülkeler ile karşılaştırıldığında neredeyse bedavadır.

21 gün kadar kısa bir zaman aralığında Karadağ’da şirket kurup oturma izni alabilirsiniz.

Karadağ Oturma İzni ile Güvenli Yarınlara Kavuşun

Karadağ (Montenegro)’ da mevcut yaşam standartları AB ülkeleri ile aynı seviyelerde seyrediyor. Bunların en önemlileri çocuklarınız için kaliteli ve hesaplı eğitim olanakları (devlet okulları ücretsiz, dereceli Üniversiteler), yüksek gelir sunan yatırımlar, AB üyeliği, gelişen ekonomi (tek haneli düşük enflasyon), ücretsiz sağlık hizmetleri ve stabil politik ortam olarak sıralanabilir. Dolayısıyla Karadağ’da oturma izni almayı geleceğiniz için yapacağınız en önemli yatırım olarak düşünmelisiniz.Karadağ’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Karadağ’da oturma izni almak iki ayrı yöntemle gerçekleşiyor:


1 – Karadağ’da şirket kurma yoluyla oturum izni almak

2 – Karadağ’da gayrimenkul (sadece konut) satın alarak oturum izni almak

Bunlardan birincisi en düşük maliyetli olan Karadağ’da şirket kurma yöntemiyle kısa sürede oturma ve çalışma izni almaktır.

Sizin için hazırladığımız Karadağ’da şirket kurmak paketlerimize göz atmayı unutmayın. Toplam 21 gün süren işlemler sonrasında sizde kolaylıkla Karadağ oturma ve çalışma izni alabilirsiniz.

Dilerseniz şirketinizi yıllık 100 Euro karşılığında pasif tutabilir, Karadağ’a hiç gelmeseniz bile yine de oturma izninizi koruyabilirsiniz. Karadağ’da şirket kurma yoluyla oturma izni alarak eşiniz ve 18 yaşından küçük diğer aile bireylerinizi de bu haklardan faydalandırabilirsiniz.

İkinci yöntem ise Karadağ’da gayrimenkul satın almak yoluyla oturma izni almaktır. Bu yöntem de kendi içinde oldukça önemli avantajlar içerir. Öncelikli olarak Karadağ’da emlak fiyatları yıllık olarak %8 ila %14 oranında artmaktadır. Bunun üzerine her yıl artan kira gelirlerini de eklerseniz, Karadağ’da gayrimenkul yoluyla oturma izni almak bir anlamda güzel gelir getiren bir yatırımdır. Emlak devir vergisi %3’tür, işlemler tapu dairesi yerine noterde yapılabilir.

Avrupa Birliğine önümüzdeki 5 yıl içerisinde ilk katılacak ülke olması da emlak fiyatlarını daha da çok tetiklemektedir. Budva, Tivat ve Bar şehirleri emlak konusunda en çok artış gösteren bölgelerden sadece birkaçıdır.

Karadağ’da Oturum İzni Alma Yöntemleri ve Avantajları

Karadağ Oturma İzinleri Süresi

Karadağ’dan almış olduğunuz oturma ve çalışma izinleri her iki yöntem içinde aynı olarak bir yıllıktır ve her sene yenilenir.

Eğer süresiz oturma izni almak istiyorsanız yılın 10-11 ayını Karadağ’da geçirmeniz gerekli. Bu sayede 5 yılın sonunda süresiz oturma izni alabilirsiniz. Montenegro oturma izni yabancı yatırımcılara uzun vadede birçok avantaj sağlar; vatandaşlık almak için ise bazı kurallar vardır. Karadağ vatandaşlığı başvurusu ilk olarak Karadağ’da oturma izni alınıp belirli bir süre burada bulunduktan sonra yapılabilir.

Karadağ’da şirket kurma maliyetleri düşük olduğundan bu metotla oturma izni almak her geçen gün daha popüler oluyor.

Son 10 yıl içerisinde Karadağ Cumhuriyeti’ne oturum ve çalışma amaçlı en çok yatırım yapan yabancıların uyrukları:

• Rusya
• Türkiye
• Amerika
• Kanada
• Birleşik Arap Emirlikleri
• Azerbaycan

Karadağ’ da oturum izni almak için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir. Tüm evraklar tercüme edilip noter tarafından apostilli olarak onaylanmalıdır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise Montenegro’ ya giriş yaptığınız ilk 24 saat içerisinde herhangi bir posta ofisine giderek Karadağ’a giriş kaydı yaptırma zorunluluğu. Bunu yapmadığınız takdirde işlemler açısından tekrar giriş-çıkış yapmak mecburiyetinde kalabilirsiniz.Karadağ Hakkında Önemli Bilgiler

Balkanların en hızlı büyüyen ülkesi Karadağ gelişmiş hayat standartları, kaliteli eğitim sistemi, sunduğu ekonomik imkanlar, ücretsiz sağlık hizmetleri ve sürekli gelişen turizm sektörüyle kendine daha iyi yaşam olanakları arayan yatırımcıların en çok rağbet ettiği Avrupa ülkesi haline geldi.

Devletin son yıllarda uyguladığı ekonomik reformlar, Karadağ’ın gelişiminde en etkili faktörlerden biridir. Bulunduğu jeopolitik konum, ekolojik ülke olması gibi eşsiz coğrafi özellikleri, UNESCO Dünya Mirası Koruması altında ki tarihi yapıları ile uyguladığı serbest ekonomi politikaları sayesinde yerleşim için en çok tercih edilen Avrupa ülkelerindendir.

Ülkeye yabancı yatırımcıların akın etmesi yerel halkın da birçok alan da kendini geliştirmesini sağlamıştır. Aşağıda ki tabloda Karadağ’ da İnternet kullanımının 2006-2010 yılları arasındaki gelişimi açıkça görülmektedir.Resmi para birimi Euro olan Karadağ (Montenegro)’ da yaşam diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça hesaplı. Ülkenin güney bölümleri Adriyatik sahilleri sebebiyle deniz turizmine (Sveti Stefan), kuzey bölümleri ise yüksek dağlık alanları ile kış turizmine hizmet veriyor.

Durmitor Milli Parkı rafting, kayak ve daha birçok spora ev sahipliği yapıyor. Karadağ her yıl katlanarak artan oranlarda turist çekmekte ve bu durum da ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır.

Karadağ Genel Bilgiler

Karadağ AB üyeliği

Karadağ’ın kısa süre içinde AB üyeliğine kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 2021-2025 yılları arasında AB üyeliği onaylanacak olan Karadağ bu tarihten sonra oturma ve çalışma izinleri konusunda tüm sistemini değiştirecek ve şu an mevcut olan haklardan yararlanmak oldukça güç bir hal alacak. Bu fırsatlardan yararlanmak için kısa bir dönem var. İleride Karadağ oturma izni almak bugünkü elverişli imkanlar ile mümkün olmayacaktır.

Karadağ Güvenli mi?

Ülkede suç oranları nerdeyse yok denecek kadar çok düşüktür. NATO üyesi olan Karadağ (Montenegro) tamamen güvenli bir ülkedir, ayrıca kendi ordusu bulunmamaktadır. Masalsı Balkan ülkesi Karadağ, çocuklarınızın geleceği için kesinlikle doğru bir seçimdir.

Karadağ Vize Politikası

Karadağ vize istiyor mu sorusu oldukça sık sorulsa da Türk vatandaşları Karadağ’ı ziyaret ederken Schengen veya herhangi bir vize almak zorunda değildir. İki ülke arasında yapılan anlaşmalar neticesinde Türk vatandaşları Montenegro (Karadağ)’da herhangi bir vize almadan 90 gün süreyle bulunabilir. Bu durum Karadağ’da oturma izni işlemleriniz sırasında ülkeye giriş çıkışlarınızda büyük kolaylıklar sağlar. Karadağ ileride Schengen ülkeler birliğine dahil olduğunda diğer Avrupa ülkelerine sadece Montenegro oturum kartınız ile giriş yapabileceksiniz.

Karadağ Ne Zaman Bağımsız Oldu?

2006 yılında Karadağ Meclisinde yapılan bağımsızlık bildirisi ile Karadağ tam bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuştur. Kişi başı geliri $7bin doları geçen Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır, diğer önemli şehirleri ise Budva, Kotor, Bar ve Cetinje’dir.

Karadağ Coğrafi Özellikleri

Karadağ, coğrafi konum itibariyle Türkiye’ye oldukça yakındır; ülkemize havayoluyla sadece 1 saat 20 dakika uzaklıkta ve Avrupa’nın yanı başında yer alır. Başkent Podgorica’da bulunan havalimanı için en hesaplı Karadağ uçak biletleri firmamız tarafından sağlanmaktadır. Karayolu ile ulaşım ise sadece 1200km (12 saat) kadardır.

Montenegro, İtalya’nın tam karşısında bulunduğu için yoğun olarak İtalyan turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Sahip olduğu tarihi ve coğrafi değerler sayesinde Balkanların en önemli merkezlerinden biri haline dönüşmüş olan bu Güneydoğu Avrupa ülkesinde turizm önemli gelir kaynaklarındandır.

Öne çıkan Karadağ coğrafi özellikleri:

• Avrupa’nın tek yağmur ormanları burada mevcut. Hem yaz hem de kış mevsimlerini tüm özellikleriyle yaşamak mümkün.
• Dünyanın ilk ve tek Ekolojik ülkesi.
• Eşsiz dağ göllerine bulunuyor.
• İtalya’nın karşı sahilinde bulunduğu için karşılıklı ticaret ve turizm ileri seviyelere ulaşmış durumdadır.
• Orta ve Kuzey Avrupa’ ya karayolu ile çok yakın bir mesafede.
• Çok sayıda doğa harikası milli tabiat parkları mevcut (Biogradska Gora)
• Önemli deniz limanları içeriyor (Kotor ve Bar).

Tarım amaçlı olarak kullanılsın diye Karadağ’da düz arazilere inşaat izni verilmiyor. Bu da ülkenin doğal coğrafi ve ekolojik yapısının korunmasını sağlıyor.

Karadağ’da Oturma İzni Almak İçin Zaman Daralıyor

Ekonomi, eğitim ve daha pek çok alanda hızla gelişen Karadağ, yakın bir gelecekte etrafında bulunan çoğu Balkan ülkesinden daha önemli bir konuma ulaşacaktır. Son 5 yıllık Karadağ emlak, yatırım ve teknoloji gibi gelişim istatistiklerini incelediğimizde, ülkenin önümüzdeki yıllarda daha da hızlanarak gelişeceği muhtemel olarak önümüze çıkmaktadır.

İçinde bulunduğumuz dönem, Karadağ’da şirket kurup oturma izni almak isteyen yabancı yatırımcılar için tarihi bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Sadece sizin değil çocuklarınızın da geleceği açısından ümit dolu yarınlar vadeden Karadağ’da hayallerinizi gerçekleştirmek için hızlı hareket etmelisiniz.