• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ Vatandaşlık

Karadağ (Montenegro)’da vatandaşlık almak, şirket kurma veya gayrimenkul yoluyla oturma ve çalışma izni almaktan farklıdır. Karadağ şirket kurma yoluyla oturma ve çalışma izni almak bu işlemlerin içinde en hesaplısıdır. Her üç işlemde 21 gün gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. İhtiyacınızın bu opsiyonlardan hangisi olduğuna karar verebilmeniz için yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Firmamız bu işlemlerin tamamında etkin tecrübesiyle sizin yanınızdadır. Karadağ ile ilgili tüm yasal başvurularınız süratli ve başarılı bir şeklide sonuçlandırılır.

Karadağ Vatandaşlığı Almak

Bu konuda maalesef bilgi kirliliği bulunmaktadır. Birçok sözde danışman şirketi Karadağ’da şirket kurarak veya herhangi bir gayrimenkul satın alarak Karadağ vatandaşlığı alacağınızı belirtmektedir. Bu doğru değildir. Karadağ vatandaşlığı alabilirsiniz, bunun için gerekli şartları aşağıda listeledik. Fakat Karadağ’da şirket kurarak yalnızca oturma ve çalışma izni alırsınız. Bunun süresi 1 yıldır ve her sene kolayca yenilenir. Bu izinle Karadağ’ da oturabilir, çalışabilir ve yaşayabilirsiniz. Ama biraz önce bahsettiğimiz gibi bu izinlerin her sene yenilenmesi mecburidir. İşlemler kolaydır ama her sene mutlaka takip edilmelidir.

Karadağ vatandaşlığı ise süreklidir, hiçbir yenileme veya ekstra bir işlem gerektirmez. Vatandaşlığınızı aldıktan sonra Karadağ’da ki doğma-büyüme yerli vatandaşlardan hiçbir farkınız kalmaz. İleride ülke AB üyeliği aldığı zaman sizde direk olarak AB vatandaşı sayılırsınız.

Süresiz Karadağ Vatandaşlığı Almak – Yeni Kanun

Karadağ hükümeti 2018-2021 yılları arasında yürürlükte olmak üzere geçici bir kanun çıkartarak yabancıların belirli şartları yerine getirdikleri takdirde, süresiz Karadağ (Montenegro) vatandaşlığı almalarına imkân tanımıştır. Bu hak sadece Türk vatandaşlarımız için değil Karadağ’da yatırım amaçlayan tüm ülkelerin vatandaşları için geçerlidir.Yukarıda belirtilen şartlardan herhangi birini yerine getirdiğiniz takdirde Karadağ vatandaşlığı hakkı kazanmış olacaksınız. Başvuru için noter onaylı adli sicil ve pasaport kopyası gereklidir.

Bu çok önemli fırsat yalnıza 2021 yılının sonuna kadar ve 2000 kişi ile sınırlandırılmıştır. Ön başvuru yaparak onayınızı alabilir ve daha sonrasında 21 gün içerisinde oturma ve çalışma izninizi, 4 ila 6 ay arasında ise Karadağ pasaportunuzu alabilirsiniz. Bu kanuna göre ülke sınırları içerisinde belirlenen miktarları karşılayacak şekilde gayrimenkul (sadece konut amaçlı) aldığınız takdirde sizde kolayca Karadağ vatandaşı olabilirsiniz.

Ekstra Avantajlar

Karadağ’da vatandaşlık için alacağınız emlak size başka avantajlarda sağlamaktadır. Sıcak iklimi ve eşsiz coğrafi yapısı nedeniyle Montenegro çok fazla sayıda turist akınına uğramaktadır. Ülkenin bu turistleri karşılayacak turistik tesis kapasitesi henüz bulunmamaktadır. Bu sebeple turistler yaygın olarak sezonluk ev kiralamaktadırlar. Bu da doğal olarak kira bedellerinin düzenli artmasına yol açmaktadır. Satın aldığınız evlerden yüksek gelir elde edeceğiniz kesindir. Şirketimiz size bu konuda da yardımcı olabilir, tüm kiraya verme, kontrat ve çeşitli bürokrasi işlemlerinizi adınıza yürütebilir.

Yüksek kiraların diğer bir sonucu da satın aldığınız evlerin fiyatlarının artmasıdır. Birbiriyle iç içe geçmiş bu iki ayrı fırsat Montenegro’da yapacağınız yatırımlardan ekstra gelirler elde etmenizi sağlar. Yıllık bazda minimum gayrimenkul fiyat artışı %8 civarındadır.

Bir diğer avantaj ise Adriyatik kıyılarında ki diğer ülkelerde bu fiyatlara ev bulmanızın mümkün olmadığıdır. Euro/m2 bazında Hırvatistan ve Karadağ karşılaştırması yaparsak; Dubrovnik’te deniz kenarı lüks konutlar için istenen m2 konut fiyatları 3,450 Euro’dan başlamaktadır, fakat aynı konumda evler için Karadağ’da istenen m2 fiyat buna nazaran oldukça düşüktür.

Karadağ’da yaşayan Türkler güney kesimlerde hem inşaat sektöründe hem de emlak satın alarak gayrimenkul piyasasında aktif rol almaktadırlar. Karadağ’ da bir Türk olarak kendinizi yalnız veya yabancı hissetmezsiniz. Yabancı yatırımcılar kanun önünde Karadağ vatandaşları ile eşit haklara sahiptirler. Montenegro bankaları yabancı yatırımcılara ev alırken kredi vermektedir. Maksimum 25 yıl ile sınırlı olan taksitler 400,000 Euro’ya kadardır. Güncel faiz ve kredi opsiyonları için bizimle iletişime geçiniz.Gayrimenkul satın alarak Karadağ vatandaşlığı alabileceğiniz öne çıkan projeler:

• Porto Montenegro; Pivat
• Lustica Bay; Tivat
• Dom XXI; Budva
• Dukley Gardens; Zavala yarımadası
• Porto Skadar Gölü; İşkodra

Montenegro’da ki yatırımlarınız uluslararası kanunlar ile koruma altındadır. Ülke içinde yaşayan herkes ve yatırımda bulunan tüm yabancılar Karadağ Anayasa Mahkemesi tarafından çıkarılan kanunlar çerçevesinde; Karadağ’da Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Sözleşmesi ile eşit ve özgür haklar dahilinde tam güvence altındadır.

Gayrimenkul alımı dışında Karadağ’da şirket kurma yöntemiyle de oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. Bu şekilde aldığınız izinler senelik olarak yenilenmektedir ve size ilk planda vatandaşlık sağlamaz. Karadağ (Montenegro)’da kurulan şirketin sahibi ve ortakları 21 gün içerisinde oturma ve çalışma izni alma hakkına sahip olurlar. Şirketin aktif veya pasif durumda olması, başvuru açısından hiçbir fark oluşturmaz.

Dünya bankası verilerine göre Balkanların en hızlı büyüyen ülkesi olan Karadağ, stratejik konumu nedeniyle global firmaların Avrupa’da ki ilk yatırım tercihleri oluyor. Bu durum ise gayrimenkul alarak süresiz Montenegro vatandaşı olmak isteyenlerin hızlı davranmalarını gerektiriyor. Talep her geçen gün artıyor, 2000 kişi ile sınırlı kontenjan dolmadan başvuru yapılması, bu şansı kaçırmak istemeyenlerin dikkate almasını zorunlu kılmaktadır.

AB Vatandaşı Olmanın Avantajları

Çok yakın bir zaman içerisinde Avrupa Birliği üyeliği onaylanacak olan Karadağ (Montenegro), kendi vatandaşlarının diğer AB üyesi ülke vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olmasını sağlayacak. Peki, bu haklar nelerdir?

1). Serbest dolaşım; AB ülkeleri ile aranızda bir sınır kalmayacak. İstediğiniz üye ülkede eğitim görebilir, oturabilir ve çalışabilirsiniz.
2). Seyahat hakları; bir nevi tüm diğer üye ülkelerin konsoloslukları aynı zamanda sizin konsolosluğunuz haline geliyor. Yurtdışı seyahatlerinizde bu konsolosluklardan her türlü yardım alabilirsiniz. Özel yolcu haklarınız ve korunma haklarınız olacaktır. Engelli vatandaşlar tüm bunlara ilaveten ekstra haklar ile hiçbir ayrımcılığa uğramadan seyahat edebilir.
3). Sağlık hizmeti hakları; gelişmiş AB gıda güvenliği standartlarının yanı sıra tüm AB üyesi ülkelerinde sağlık hizmeti alma ve seçme hakkınız vardır (Kaynak: Avrupa Birliği Gençlik Kolları).
4). Seçme ve seçilme hakları; başka bir ülkede yaşıyor olsanız bile bulunduğunuz AB ülkesinde seçme ve seçilme hakkınız vardır.
5). Boşanma prosedürleri; herhangi bir ülkede boşanma talep edebilir, mahkeme sonu kararlarınız diğer bir AB ülkesine kolaylıkla tanıtabilirsiniz.
6). Telekomünikasyon; telefonunuzu sabit ücretlerle istediğiniz AB ülkesinde aynı şartlarda kullanabilirsiniz. Servis sağlayıcılar size şeffaf ve açık sözleşmeler sunmakla yükümlüdür.
7). Tüketici hakları; tüm diğer AB vatandaşları ile eşit haklara sahip olarak çevrim içi işlemler yaparken korunursunuz. İade, itiraz etme ve garanti haklarınız bulunur.
8). Adil yargılanma hakları; AB genelinde geçerli insan hakları çerçevesinde istediğiniz AB ülkesinde adil yargılanırsınız, ayrıca özel korunma haklarınız olur.
9). Bilgilendirilme ve rehberlik hakları; kendi diliniz kullanarak tüm AB kurumları ile iletişime geçme, yardım ve destek alma haklarınız vardır.
10). Avrupa vatandaşı girişimi; AB komisyonun herhangi bir konuyu gündemine alması için başvuru yapabilirsiniz. Şikâyet hakkınız vardır.

Karadağ (Montenegro) Ne Zaman AB Üyesi Olacak?

Karadağ hükümeti Avrupa Birliği komisyonları ile yaptığı toplantılar sonrası gerekli 35 adet fasıldan birçoğunu tamamlamıştır. Bu maddelerde ki şartların neredeyse tamamı yerine getirilmiştir. Bir sonraki yeni Avrupa Birliği üyesi kesinlikle Karadağ olacaktır.

En geç 2021-2022 yılları arasında gerçekleşmesi beklenen AB üyeliği ile zaten yüksek olan ülke standartları daha da iyi seviyelere ulaşacaktır. Montenegro, vatandaşlarının bu haklara ulaşabilmesi için yoğun çaba sarf etmekte ve birçok reformist kanun çıkartmaktadır.

Sadece oturma izni alan yabancı yatırımcılar (vatandaşlık almayanlar), Karadağ, Avrupa Birliğine tam üyelik kazandıktan ve Schengen Birliğine katıldıktan sonra yalnızca oturma kartları ile hiçbir vizeye maruz kalmadan tüm Avrupa Birliği ülkelerine seyahat hakkı kazanacaklardır. Karadağ vatandaşlığı alanlar ise tüm Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları ile eşit haklara kavuşacaklardır.

Yabancı yatırımcıların bu fırsattan yararlanmaları için süre kısalmaktadır ve bu da ülkeye yatırım oranlarının artmasına yol açmaktadır.

Karadağ’da Yeni Bir Yaşam Sizi Bekliyor

Karadağ (Montenegro)’da amacınız ister vatandaşlık almak olsun ister oturma ve çalışma izni almak; yatırım amaçlı gayrimenkul avantajlarından faydalanmak için bizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Gayrimenkul ve şirket kurulum hizmetlerimiz satış ve işlem sonrası da devam etmektedir. Hizmet verdiğimiz danışmanlık alanları mali, hukuki ve ticari olmak kaydıyla çok geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Profesyonel ekibimizle birlikte size Karadağ (Montenegro) ile ilgili her konuda yardımcı olabilmek için bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.