• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ'da Yaşam Şartları

Karadağ vatandaşlarının yaşam şartlarını anlamak için ülkenin ulaşım, kira, gıda, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesini ve ücretlerini masaya yatırmak gerekir. Sosyoekonomik yapısı ve yaşam memnuniyeti yüksek olan Karadağ’da yaşam, Türkiye’den ziyade Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha ucuzdur.

Artan ülke refahı ve AB süreci sayesinde sürekli gelişen ekonomik faktörler, henüz AB üyeliğini almamış olsa da Karadağ’ın Avrupa ülkeleri ile benzer şartlara sahip olmasına imkân vermektedir.

Karadağ’da Sosyal Yaşam

Dünyadaki ilk ve tek ekolojik ülke olan Karadağ (Montenegro) harika doğası ve sıcak kanlı insanlarıyla tam bir yeryüzü cenneti. Ülke genelinde suç oranları Avrupa ve Balkanlardaki en düşük oranda ve bunun sosyal yaşama katkısı büyük. Karadağ güven ve huzur dolu bir ülke. Bazı ziyaretçilerin yavaş ülke benzetmesi aslında çok yerinde bir benzetmedir.

Ülke de birçok farklı etnik yapı olması Karadağlıların yabancılara karşı hoşgörülü olmalarında önemli rol oynamış.

Karadağ’ın en büyük şehri Podgorica, averaj maaşlar 350-500 Euro arasında değişiyor. Ufak ama sevimli bir ülke Karadağ ve telaşa yer yok. Doğa her yerde başka bir manzara ve karakter ile karşınıza çıkıyor. 40 taneden fazla göl, nehirler, turkuaz plajlar, taş evlerden kasabalar; bu kadar masalsı özellik sayesinde zaten strese fazla yer kalmıyor.

Karadağ Yaş Ortalamaları:

• 15 yaş altı; %18,20
• 15 – 29 yaş arası; %19,80
• 30 – 44 yaş arası; %21,20
• 45 – 59 yaş arası; %19,90
• 60 – 74 yaş arası; %14,70
• 75 – 84 yaş arası; %5,00
• 85 ve üstü; %1.20

Kaynak: Encyclopedia Britannica Inc.

Karadağ Gıda Fiyatları

Karadağ (Montenegro)’da yaşam şartları kış aylarında daha ucuzlamaktadır. Yaz aylarında ülkeye yoğun turist geldiği için özellikle güney bölgelerde fiyatlar artmaktadır. Fakat ülke genelinde gıda fiyatları aşağı yukarı Türkiye ile aynı oranlardadır. Aşağıda ki tabloda görülebileceği üzere bazı ürünler de mevsimine göre fiyat değişikliği olabilmektedir.


Karadağ Restoran Fiyatları

Karadağ mutfağı çok geniş bir yelpazeden oluşuyor. Ülkede birçok farklı etnik yapı olması ve yüzyıllar boyunca farklı ülkelerin himayesi altında kalması sebebiyle yemek ve restoran konusunda Karadağ (Montenegro) oldukça zengin.

Karadağ’ a gittiğinizde denemeniz gereken 5 Balkan yemeği:

• Buzara; midye ve karides ile yapılan harika bir deniz mahsulleri tabağı.
• Priganice; klasik ve harika bir Karadağ çörek tabağı (Bizim pişi gibi, bal ile yeniyor).
• Riblja; meşhur Karadağ balık çorbası.
• Gavic; una bulanıp kızartılan ufak balıklar, restoranlarda bulmak mümkün.
• Kacamak; patates, peynir ve süt ile birlikte yapılır.

Genel olarak en çok sevilen yemekler deniz mahsulleri ve et çeşitleri. Restoranlar özellikle güney kesimlerde çok leziz ve kaliteli. Ünlü ses sanatçısı Murat Dalkılıç’ın babasının Budva’da küçük bir dönerci işletmesi vardır.


Karadağ Eğitim Sistemi

Karadağ eğitim sistemi özel okullar haricinde ücretsizdir ve Yugoslavya döneminden kalma olduğu için Avrupa düzeyindedir. Toplam eğitim süresi 9 yıl olmakla beraber üçer yıllık bölümlere ayrılmıştır. Zorunlu eğitim 6-15 yaş arasını kapsar, çocuklar ilkokula 7 yaşlarında başlar. Akademik yıl Türkiye’de olduğu gibi iki dönemden oluşur.

Karadağ’da lise türleri:

• Meslek liseleri
• Spor liseleri


Orta ve Lise öğreniminde İngilizce eğitim veren özel okullar vardı. Tivat ve Podgorica’da bulunan bu özel okulların toplam sayısı 3 adettir.Karadağ’da özel üniversiteler yıllık ortalama 8000 Euro kadar ücret almaktadır, devlet üniversiteleri ise ücretsizdir.

Karadağ Sağlık Sistemi

Karadağ’da sağlık sistemi sigorta primleriniz ödendiği sürece devlet hastanelerinde ücretsizdir. Doktorlar çok bilgili ve eğitimli. Acıbadem Hastaneleri grubu Podgorica’da tesis açmıştır. İlaç bulma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.


Karadağ’da sağlık hizmetleri Dom Zdravlja (Sağlık merkezleri), hastaneler, klinikler ve eczaneler ile sağlanmaktadır. Ayrıca özel sağlık hizmetleri yürürlüğe konmuştur. Sağlık sektörünün finansmanı sigorta fonu, kamu kaynakları ve Karadağ Maliye Bakanlığından ayrılan fonlar ile gerçekleştirilmektedir.

Karadağ Ulaşım

Karadağ hükümeti gerek otoban gerekse de bölgesel yollar konusunda ciddi yatırımlar yapmaktadır. 2025 yılı itibariyle birçok karayolunun hizmete açılacağı Karadağ’da yol hizmetlerini ağırlıklı olarak Çinli firmalar yürütmektedir. Ortalama benzin fiyatı Litre başına 1.35 Euro’dur. Kişi başı aylık kamusal ulaşım bileti ise 29 Euro’dur.

Karadağ demiryolları elektrikli olmakla birlikte toplam 250 km uzunluğundadır. Mevcut demiryolları Bar Limanından Podgorica’ya, Niksic’e, Sırbistan’a ve tekrar Podgorica üzerinden Arnavutluk’a uzanmaktadır.

Deniz ulaşımı konusunda Bar Limanı yolcu ve kargo taşımacılığı olarak liderdir, ülkede ayrıca 4 adet daha liman bulunmaktadır.

Karadağ’da taksiler şehir içi ulaşım için hesaplı fakat şehir dışı olduğunda durum farklı olabiliyor. Trafikte sürücüler hem birbirlerine hem de yayalara saygılı. Korna çalmak ülkemizde olduğu gibi bir hobi türü değil, pek duymuyorsunuz.

Karadağ Hükümeti

2006 yılında %55 oy çokluğuyla sonuçlanan referandum ile bağımsızlığını ilan ettiğinden beri Karadağ parlamenter sistemle yönetilmektedir. Ülke başkanı 5 yıllık periyodlarla seçilmektedir. Karadağ’ da yürütme, yasama ve yargı organları birbirlerinden bağımsız çalışmaktadır. Ülkede toplam 20 belde bulunmaktadır.

Karadağ Kiralık Evler

Karadağ (Montenegro)’da kiralık ev fiyatları güneyde turistler sebebiyle yüksek, diğer orta ve kuzey kesimlerde nispeten daha hesaplıdır. Fiyatlar her sene artmaktadır ve yeni konut projeleri hayata geçirilmektedir.


Karadağ’da 80 ila 100 m2 arası bir evin aylık elektrik, su ve ısıtma masrafları ortalama 90 Euro kadardır.

Nüfusun %36’sı gelişmemiş kesimlerde diğer %64’ü ise şehirlerde yaşamaktadır. Karadağ’ın geleneksel kültürü bir zamanlar kendi bölgelerinde kabile olarak yaşayan ataerkil ailelerden oluşmaktadır.

Karadağ ortalama otel fiyatları gecelik 90 Euro olmakla birlikte en ucuz hostel fiyatı 15 Euro’dan başlamaktadır.

Karadağ ve Sanat

Karadağ en çok müzik ve mimari alanlarında gelişmiştir. Mimari tarihi eserler arasında Kotor’da ki St. Tryphon katedrali ve Pljevlia’da ki Hüseyin Paşa cami oldukça önemli eserlerdir. Eski başkent Cetinje’de tarihi binaların sayısı bir hayli fazladır.

Tiyatro, sanat galerileri, müze ve kütüphaneler nüfusun küçük olmasına rağmen yaygındır. Ayrıca her bölgede birçok festival düzenlenmektedir.

Karadağ Sizi Bekliyor

Karadağ’da kendinizi yabancı hissetmezsiniz, sanki ülkenin yerlisi yok gibidir. Ülke şartlarına adapte olmak kolaydır. Bunun en büyük sebeplerinden biri kolay arkadaşlıklar kurabilmeniz. Yardım istediğinizde size hemen yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Eğer Karadağ’da oturma ve çalışma izni almak ya da ülkeyi tanımak amacıyla Karadağ turu yapmak isterseniz bizimle temasa geçebilirsiniz. Montenegro hakkında her türlü danışmanlık ihtiyaçlarınız için deneyimli kadromuzdan yararlanabilirsiniz.