• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ Emlak Piyasası

Karadağ emlak piyasası çok hızlı gelişmekte olduğundan akıllı yatırımlar yaptığınız takdirde yatırımınızın değer kazanacağı kesindir. Emlak alırken doğu kararlar vermeniz için size en profesyonel emlak analizlerini hazırlarız.

Aynı zamanda Karadağ (Montenegro)’ da satın alacağınız gayrimenkuller sayesinde oturma ve çalışma izniniz olacağını da unutmayın. Karadağ’ı henüz yeni keşfedilmiş bir bahçe olarak düşünebilirsiniz.

El değmemiş güzellikleri ve yoğun talep altında yetersiz kalan mevcut emlak piyasası nedeniyle Karadağ’a bu gelişme döneminde yatırım yapan yabancıları önemli fırsatlar bekliyor.

Karadağ emlak piyasası neden değer kazanıyor :

• M2 fiyatları mevcut gayrimenkullerin azlığı sebebiyle düzenli artıyor.
• Turizm tesisleri çok yetersiz olduğundan turistler yüksek rakamlardan ev kiralıyorlar.
• Tapu devir işlemlerinde vergi oranı sadece %3’tür.
• Emlak vergileri %0.25 ila %1 arasında değişmektedir.
• Alıcıdan komisyon talep edilmemektedir.
• Komşu ülkeler ile kıyaslandığında emlak fiyatları çok uygundur.
• Ülkenin yüzölçümü 13,812 km2 olmasına rağmen 2 adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır.
• Karadağ’a Avrupa ülkelerinde ki merkezi şehirlerden gelen uçuş sayısı sürekli artarak daha fazla turist getirmektedir.
• Yüksek kaliteli eğitim sistemi göçmenlerin ilgisini artırıyor.
• Hızlı işleyen bürokrasi, kolay alım-satım (noterde) talebi artırıyor.
• Karadağ hükümetinin altyapı ve yol projeleri emlak değerlerini pozitif etkiliyor.

Fiyat Aralığı
0 € 500.000 €
Lokasyon
Tür
Oda Sayısı
Ara

Karadağ Konut Fiyatları Analizi

Karadağ ev fiyatları 2018 yılında averaj %4.95 oranında artış göstermiştir. Kotor gibi güney şehirlerinde m2 fiyatları 1500-2500 Euro arası değişmektedir. 2008-2009 yıllarındaki küresel kriz Karadağ emlak piyasasını geçici olarak etkilemiş olsa bile fiyatlar tekrar istikrarlı büyümeyi yakalamıştır.

2012 yılında piyasadaki konutların %40 kadarı Ruslar tarafından satın alınmıştır. Bu yoğun ilgi karşısında bazı Rus köyleri inşa edilmiştir. Ayrıca Karadağ’da özel Rus okulları da bulunmaktadır. Daha sonraki yıllarda Rus rublesinin hızlı ve aşırı değer kaybetmesi sonucu bazı Rus yatırımcılar marketten çıkmıştır. Bu durum da emlak fiyatlarında kısa süreli düşüşe yol açmıştır.

Karadağ Emlak Piyasası

Mevcut avantajları iyi anlamak ve doğru stratejiler geliştirmek için Karadağ emlak piyasasını iki ayrı bölgede incelemek gerekir. Kuzey Karadağ bölgesi daha çok tarım, fabrika, AVM vb. ticari amaçlı yatırımlar için, Güney Karadağ bölgesi ise yüksek turizm potansiyelinin de etkisiyle turistik tesis, rezidans, müstakil ev, ofis ve apartman daireleri gibi konut ağırlıklı yatırımlar için daha caziptir.

Her iki bölge için de Karadağ hükümeti tarafından sağlanan birbirinden farklı teşvikler mevcuttur. Güney kesimler daha çok sahillerle çevrili ve daha ılıman iklime sahip, kuzey kesimler ise dağlık ve kış sporları için oldukça elverişlidir. Özellikle kuzey Karadağ bölgelerinde tarımın gelişmesi için düz alanlar genelde tarım için ayrılmıştır.

Turizm amaçlı olarak başta sadece Budva bölgesi tanıtılmış olsa da son dönemde Kotor ve çevresi yaz aylarında neredeyse kaldıramayacağı kadar turist çekmektedir. Kotor’un etrafında ki boş alanlar, turistik tesisler ve konut inşası için yüksek kazançlı opsiyonlar içermektedir.Türklerin Karadağ (Montenegro)’da Emlak Yatırımları

2017 yılından itibaren Türk ve Arap müşteriler Karadağ emlak piyasasına geniş yatırımlı talepler oluşturmuşlardır. Bu yoğun ilgi artan bir şekilde devam etmektedir. Türklerin ağırlıklı gayrimenkul satın aldıkları bölge Budva ve çevresi olsa da Karadağ genelinde hemen her bölgede emlak almışlardır.

En çok aldıkları emlak tipi ise konut olarak fiyatları 50,000 ile 70,000 Euro arasında değişen apartman daireleridir. Fakat büyük çaplı ticari gayrimenkul yatırımları da mevcuttur. 2017 yılı aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinden de emlak piyasasına önemli ilginin başladığı bir dönem olmuştur. AB ülkelerinin emlak alımında en çok rağbet ettiği bölge ise tarihi ve doğal güzellikleriyle UNESCO DÜNYA MİRASI koruması altındaki Kotor körfezi (Boka Kotorska) olmuştur.