• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ'da Gayrimenkul Almanın Avantajları

Karadağ (Montenegro)’da gayrimenkul satın almak size oturma izni, çalışma izni ve yüksek kira getirisi gibi birçok avantaj sağlar. Balkanların en genç ülkesi olan Karadağ, 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu tarihten itibaren yabancılar için uyguladığı esnek yatırım ve göçmenlik yasaları ile tam bir çekim merkezi haline gelmeye başlayan ülkede gayrimenkul yatırımlarının ekonomiye katkısı büyüktür. Gelişmekte olan Karadağ inşaat sektörü gayrimenkul alanındaki yoğun taleplere cevap verememektedir. Bu durumda Karadağ’da satın aldığınız emlakların değerlenmesiyle size ekstra avantaj sağlar.

Yabancı yatırımcılar Karadağ’da daire, ticari tesis, inşaat yerleri gibi gayrimenkul edinme haklarına sahiptirler.

Karadağ’da Gayrimenkul Almak Çok Kolay

Karadağ’da hızlı işleyen bürokrasi sayesinde emlak alım-satım işlemleri çok hızlı işliyor. Sadece notere giderek yeni evinizin anahtarını alabilirsiniz. Emlak devir vergisi yalnızca %3’tür ve satın alma gerçekleştikten sonra 15 gün içerisinde ödenmesi zorunludur. Kadastro masrafları ise ortalama 15 Euro civarında seyretmektedir.

Satın alınmak istenen gayrimenkulün vergisel değeri yerel belediye tarafından belirlenir. İşlemleri başlatmak için satıcıya verilen depozite miktarı 5000 ila 10,000 Euro arası değişmektedir.Karadağ’da bazı bankalar yabancı yatırımcılara ev kredisi sağlamaktadır. Kurumlara göre değişmekle birlikte en uzun vade 25 yıl ve en yüksek tutar 400,000 Euro miktarındadır.

Gayrimenkul Alım-Satım Masrafları:

• Satıcı emlakçı komisyonlarını öder
• Alıcı noter masraflarını öder
• Alıcı %3 devir vergisini öder
• Avukat masrafları (ortak paylaşılabilir)
• Arsa alırken şirket kurulum masrafları

Karadağ’da gayrimenkul satın alırken tapunun bir veya birkaç ortaklı olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Özellikle çoğu eski tapu miras yoluyla geçtiği için birden fazla hak sahibi olabiliyor. Ayrıca aldığınız konutun etrafındaki alt yapı ve peyzaj planlarını incelemenizi öneririz.

Karadağ’da Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Elde Etmek

Karadağ hükümeti ülkenin ekonomik gelişimini teşvik amacıyla, gayrimenkul satın alan yabancı yatırımcılara oturma ve çalışma izni vermektedir. Karadağ’a yerleşmek ileride bu kadar kolay olmayacaktır. Bu kanundan yararlanmak için tek bir zorunluluk var o da alacağınız gayrimenkulün konut tipi olmasıdır. Ev için ödemeniz gereken miktar ise serbest bırakılmıştır, oturma izni başvurularında herhangi bir minimum tutar aranmaz. Dilediğiniz fiyata ev satın alıp Karadağ oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. İzinleriniz yıllık olarak yenilenir.

Karadağ yeni gelişmekte olan bir ülke olduğu için şu anki kanunların sağladığı oturma ve çalışma izni imkanlarını Avrupa’nın hiçbir yerinde bulamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Karadağ’da Aldığınız Gayrimenkuller Değer Kazanır

Yıllık bazda %8 artan Karadağ ev fiyatları satın aldığınız gayrimenkullerin kısa sürede değer kazanmasını sağlar. Adriyatik sahillerinde ki en güzel plajlara sahip olan Montenegro banliyöleri, konut tipi gayrimenkullerin sayısının az olması nedeniyle her geçen gün değerine değer katmaktadır.

Türklerin çok sayıda rezidans, daire ve müstakil ev aldığı bölge aynı zamanda Unesco Koruması altındaki tarihi kale ve katedralleriyle de ünlüdür. Konut tipinin haricinde mağaza, restoran ve turistik tesis olarak da Türk yatırımları mevcuttur.

2014 yılından itibaren Montenegro’da ev fiyatları bölgesel ve uluslararası gayrimenkul piyasalarına göre daha iyi performans göstermeye başlamıştır. Emlak satın alanların %24’ü Doğu Avrupa ülkelerinden mesken olarak, %45’i Kuzey Avrupa ülkelerinden mesken ve kiraya vermek için, diğer bir %25’i ise çeşitli bölgelerden tamamen yatırım amaçlı olarak gayrimenkul satın almaktadırlar.

Karadağ’da inşaat sektörü geliştikçe satılan konutların m2 oranlarında küçülme gözlenmektedir.

Karadağ (Montenegro) Yakında AB Üyesi Olacak

Karadağ’da gayrimenkul almanın bir diğer avantajı ise yakında onaylanması beklenen AB üyeliği. Ülke Avrupa Birliğine tam üyelik kazandıktan ve Schengen Birliğine katıldıktan sonra yalnızca oturma kartınız ile vize ihtiyacı duymadan tüm AB ülkelerini ziyaret edebileceksiniz.

2021 yılında gerçekleşmesi beklenen üyelik, Karadağ’a beraberinde pek çok yüksek standart da getirecektir. Yabancı yatırımcılar fiyatların AB üyeliğinden sonra çok daha hızlı artacağını tahmin ettiğinden yoğun talep ile gayrimenkul fiyatlarını pozitif etkilemektedirler. Karadağ’da ne kadar erken gayrimenkul alırsanız o kadar çok kar elde edersiniz.

Karadağ’da Kira Gelirleri Çok Yüksek

Ilıman Akdeniz iklimi etkisinde ki el değmemiş sahilleri Karadağ’a Avrupa, ABD, Türkiye ve Ortadoğu’dan çok fazla sayıda turist çekmektedir. Güney kesimde ki oteller ülkeyi özellikle yaz aylarında ziyaret eden milyonlarca turist için yetersiz kalıyor. Çareyi sezonluk ev kiralamakta bulan turistler konut kiralarının yükselmesine neden oluyor. Dilerseniz şirketimiz, sağladığı satış sonrası desteği ile Karadağ’da satın aldığınız yatırımların tüm kiralama işlemlerini adınıza takip edebilir.

Karadağ’ın Coğrafi Konum Avantajı

Karadağ el değmemiş ekolojik yapısıyla tam bir doğa harikasıdır. Bu coğrafi avantaj sayesinde yurtdışından önemli sayıda yabancı, ülkenin çeşitli bölgelerinden farklı amaçlarla ev almaktadır. Karadağ deniz tatili ücretleri diğer Akdeniz ülkeleriyle kıyaslandığında çok caziptir. Kış sporları için ise kuzey kesimlerde İsviçre’yi aratmayacak ortamlar bulabilirsiniz. Montenegro hem kış hem yaz sporlarının birbirine bu kadar yakın mesafede gerçekleştirilebildiği nadir yerlerdendir.

Karadağ ile Arnavutluk arasında kalan İşkodra (Skadar) gölü kapladığı devasa 370 km2 alan ile benzeri kolay bulunmayan bir doğa harikası. Rafting gibi su sporları, şarap, likör ve balı ile ünlü olan İşkodra’da villa tipi siteler rağbet görüyor.

Birçok komşu Balkan ülkesinin vatandaşı için güney Karadağ yazlık ev anlamına gelmektedir. Kotor, Tivat, Budva başta olmak üzere güneydeki tüm kasaba ve şehirler coğrafi dokusu ve tarihi eserleriyle etkileyici yaz tatili fırsatları sunmaktadır.

Roma’ya sadece 1 saat uzaklıkta, Türkiye’den ise Karadağ’a her gün uçuş var ve maksimum 1.5 saat sürüyor. Avrupa’da ki tüm merkezlere en fazla 2 saatte ulaşabileceğiniz eşsiz konumu ile Karadağ Balkanların ortasında gayrimenkul yatırımcıları için tam bir mıknatıs görevi görüyor.

Çevresindeki komşu ülkelerin gayrimenkul anlamında Karadağ (Montenegro) ile rekabet etmesi ülkenin coğrafi yapısı nedeniyle çok güç. Karadağ’ın başkenti Podgorica’da bulunan Uluslararası havalimanı, Avrupa merkezlerinden her gün binlerce ziyaretçi taşımaktadır.

Gayrimenkul Alarak Karadağ Vatandaşlığı Almak

Karadağ’da gayrimenkul aldığınız zaman 21 gün içerisinde oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. Bu işlem için harcamanız gereken belirlenmiş herhangi bir alt sınır yoktur. Fakat direk olarak vatandaşlık almak istiyorsanız, 2000 kişi ile kotası sınırlandırılmış yeni bir haktan yararlanabilirsiniz.

Karadağ Sürekli Vatandaşlık Şartları:

• 100,000 Euro değerinde Karadağ Devlet Hissesi satın almak veya
• 200,000 Euro değerinde ülkenin kuzey kesimlerinden gayrimenkul satın almak veya
• 450,000 Euro değerinde ülkenin göney kesimlerinden gayrimenkul satın almak

Başvuru için noter onaylı pasaport ve adli sicil kopyası hazırlanmalıdır.

Karadağ’da Sosyal İmkanlar ve Eğitim Sistemi

Karadağ eğitim sistemi eski Yugoslavya’dan kaldığı için oldukça ileri seviyededir. Üniversitelerde hemen her meslek grubu için eğitim verilmektedir. Ayrıca isteyen aileler İngilizce eğitim veren özel okulları tercih edebilirler. Ülkede sağlık hizmetleri gelişmiştir hem özel hem devlet hastaneleri mevcuttur. Sigorta primleriniz ödendiği sürece tüm devlet hastanelerinden ücret vermeden faydalanabilirsiniz. Yaşam şartları AB ülkelerine göre çok daha ucuzdur. Tüm bu sosyal, ekonomik ve eğitim özellikleri Karadağ’da emlak fiyatlarının düzenli bir şekilde artmasını sağlamaktadır. Montenegro’da ev sahibi olmak bir ayrıcalıktır ve ileriye dönük akıllı bir yatırımdır.

Karadağ Emlak Fiyatları Komşu Ülkelerden Avantajlı

Karadağ’ın hemen yanı başındaki Hırvatistan’da Adriyatik sahiline bakan etkileyici gayrimenkul opsiyonları bulmak mümkündür. Fakat iki bölgede de satışta olan gayrimenkuller Euro/m2 fiyatları bazında karşılaştırılınca Montenegro’nun hesaplı fiyatlarla kesinlikle daha avantajlı olduğu ortaya çıkar. Kotor gibi sahilleriyle ünlü Hırvatistan şehri Dubrovnik’de m2 konut fiyatları 3,450 Euro’dan başlamaktadır. Kotor’da ise benzeri yapılar için talep edilen fiyat 2,2250 Euro’dur.

Karadağ (Montenegro)’da yatırım amaçlı gayrimenkul avantajlarından faydalanmak için bizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Amacınız ister şirket kurmak olsun ister emlak analizi; gezi amaçlı Karadağ turlarından mali müşavirlik, hukuki danışmanlık, oturum izni ve vatandaşlık almaya kadar Karadağ ile ilgili her türlü ihtiyacınızı karşılamak için profesyonel ekibimizle sizi bekliyoruz.