• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Karadağ'da Şirket Kurulumu

Karadağ’da şirket kurulumu oldukça kolay olmakla birlikte size ve aile bireylerinize önemli fırsatlar sağlar. Bu avantajların başında Karadağ oturma izni almak geliyor. Çok yakında Avrupa Birliği üyesi olması beklenen Montenegro (Karadağ), son yıllarda gerçekleştirdiği bir dizi reformlar sayesinde yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelmiş durumda. Sadece 21 gün gibi kısa bir süre zarfında Karadağ’da şirket kurulumu ile oturma ve çalışma izni almanız mümkün.

Karadağ’da kurulabilen şirket organizasyon türleri arasında Limited Ortaklık, Anonim Şirket, Limited Şirket ve Girişimci modelleri bulunur. Karadağ çalışma ve oturma izni başvurularında en çok kullanılan şirket organizasyon şekli ise Limited Şirkettir. Karadağ şirket kurulum başvuruları sizin adınıza Ticaret Mahkemesinin Merkezi Kayıt Ofisine firmamız tarafından yapılmaktadır.

Toplam 179 ülke ile ticaret ilişkileri bulunan Karadağ’ın Türkiye ile ticaret hacmi 2009 yılında sadece 32 milyon ABD doları civarındayken bu rakam 2018 itibariyle 93 milyon ABD dolarını aşmıştır.

Karadağ’da Şirket Kurmak için Gerekli Evraklar

- Pasaport kopyası: Noter onaylı, İngilizce tercüme edilmiş. Kaymakamlıktan apostil yaptırılacak .
- Diploma kopyası: Son mezun olduğunuz okuldan alınmış noter onaylı, İngilizce tercüme edilmiş diploma kopyası (Üniversite ise transkript eklenmeli).
- Adli sicil kaydı: Noter onaylı, İngilizce tercüme edilmiş kopyası (internet üzerinden alınabilir). Kaymakamlıktan apostil yaptırılacak.
- Noter onaylı doğum belgesi ve evlilik cüzdanı kopyaları: Şirket kurulduktan sonra aile fertlerinize oturma ve çalışma izni almak için gerekli.

Bunun dışında, doğal olarak kurmak istediğiniz firma için ticari bir isim saptamış olmanız gerekmektedir.

Firmamızın size Karadağ’da şirket kurulumu için sağladığı hizmetlerin içinde gerekli evrakların hazırlanması, şirket isim kaydı, faaliyet alanları kaydı ve şirket ikamet adresi gibi firma açılışı için gerekli tüm başvuru hizmetlerini sağlamaktadır. Bu işlemler sırasında yatırılması gereken harçlar, noter masrafları, tercümanlık ücretleri gibi ödemeler satın almış olduğunuz paket çerçevesinde tarafımızdan karşılanmaktadır.

Karadağ’da şirket kurmak için yapılan işlemlerden sonra ülkeye parmak izi ve kayıt için kısa süreliğine gelmeniz gerekir. Havayolu ulaşımı konusunda Karadağ’ın başkenti Podgorica havalimanı için en uygun Karadağ uçak bileti şirketimiz tarafından bulunabilir.

Karadağ’da şirketiniz kurulduktan sonra aylık muhasebe, vergi ve sigorta primleri gibi ödemeler için bir banka hesabı açmalısınız

Paket içerikleri

Firmamız siz yatırımcılara Karadağ’ da şirket kurma işlemlerinde profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir. Seçmiş olduğunuz paket çerçevesinde tüm işlemler eksiksiz ve yasal mevzuata uygun olarak gerçekleştirilir. Karadağ’da en uygun fiyatlı danışmanlık hizmetlerini vermekteyiz . Şirketiniz kurulduktan sonra ise aylık olarak muhasebe, vergi ve sigorta primlerinin düzenli ödenmesinde avantajlı servislerimizden faydalanabilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli olarak internet bankacılığından takip edebilirsiniz. Çalıştığımız muhasebe ofisinin ingilizce bilen personeli bulunmaktadır . dilediğiniz zaman mail ve ya telefonla iletişim kurabilirsiniz. Dilerseniz şirket kurulumdan sonraki tüm diğer işlemleri kendiniz yapabilir, muhasebe büroları ve yasal prosedürler konusunda firmamızdan sınırsız ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Karadağ’da Şirket Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Karadağ’ da şirket kurmak için gerekli süre 5 gün kadardır fakat başvurunuzu yapan danışman firma bu konunun ehli değil ise yaptığınız yatırım ve ayırdığınız zaman boşa çıkabilir. Tecrübesiz danışmanlar tarafından yapılan işlemlerdeki eksiklikler sebebiyle 5 günde kolaylıkla kurulabilecek şirket işlemlerinin 6 aydan uzun sürdüğünü belirten talihsiz yatırımcılar vardır.

Başvuru işlemleri sırasında uyulması gereken yasal mevzuatlar dikkatlice tatbik edilmelidir, aksi takdirde şirket kurma ve oturma izni müracaatlarınız başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Firmamız size bu konuda profesyonel danışmanlık ve rehberlik hizmetini sağlamaktadır. Resmi başvurular, Karadağ ikametgâh adresi, vergi düzenlemeleri, banka hesapları gibi işlemlerin tamamı sizin adınıza tarafımızca eksiksiz olarak yerine getirilmektedir.

Karadağ’da şirket kurulum ve oturma izni başvurularınızın deneyimli kadromuz ve engin tecrübemizle başarıya ulaşacağından emin olabilirsiniz. Size en uygun servisi verebilmemiz için Karadağ’da şirket kurma ve oturma izni alma paketlerimize göz atmayı unutmayın.

Karadağ’da şirket kurmak neden avantajlı?

Ülkenin Güneydoğu Avrupa’da yer alan elverişli konumu, yakında alacağı AB üyeliği, güçlü turizm potansiyeli, henüz gelişme aşamasında olan inşaat sektörü, ihracatı destekleyen ekonomik düzenlemeleri Montenegro’ da şirket kurmak için sayılabilecek avantajlardan sadece birkaçıdır.

Firma sahibi, ortakları ve aile üyelerine sağladığı hızlıca alınabilen oturma ve çalışma izinleri dolayısıyla Karadağ, kendilerine yeni bir hayat kurmak isteyen yabancı yatırımcılar için tam bir cazibe merkezi oluşturuyor.

- Şirket kurma masrafları inanılmaz derecede düşüktür, talep edilen minimum sermaye için sadece 1 Euro yeterlidir.
- Şirket sahibi, ortakları ve aile bireyleri 3 hafta gibi kısa bir süre zarfında Karadağ’da oturma ve çalışma izni alabilir.
- Düşük vergi sistemi; %9 vergi avantajı. Karadağ vergi sistemi, şirketlerin gelişmesi için oldukça teşvik edici bir vergi metodu uygulamaktadır.
- Kurumlar ve Gelir vergisi oranları ise diğer ülkelere göre oldukça düşüktür. Eğer şirketiniz pasif ise yıllık ödeyeceğiniz miktar sadece 100 Euro olarak belirlenmiştir.
- Karadağ 18,000 Euro’ya kadar işlem yaptığınız faturalarda katma değer vergisi (PDV) almıyor. Bu üst limite ulaştığınız zaman ise alınan PDV oranı %21.
- Türk vatandaşlarına vize uygulaması yok.
- Karadağ’ da yabancı yatırımcılar tarafından hayata geçirilen firmalar, yerli Karadağ vatandaşlarının kurdukları şirketler ile eşit haklardan yararlanırlar

Karadağ’ da Şirketlere Eşit Muamele İlkesi Uygulanıyor

Karadağ kanunlarına göre, yerel ve yabancı firmalara (tüzel veya gerçek kişi olarak) eşit muamele ilkesi uygulanmaktadır. Bu nedenle ülkenin kendi vatandaşları tarafından kurulan şirketler ile yabancılar tarafından kurulan şirketler arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Karadağ vatandaşları tarafından organize edilen şirketlerin sahip olduğu tüm haklar, sizin yeni kuracağınız işletme içinde aynı şekilde geçerlidir.

Bir firmanın sermayesinde minimum %25 yabancı sermaye payı bulunması veya tamamının yabancı yatırımcı tarafından kurulması durumunda, şirket Karadağ Yabancı Yatırımcılar Kanunu’na göre “Yabancı Yatırımcı” kabul edilir.

Karadağ’da Şirket Kurmak Yoluyla Nasıl Oturma İzni Alınır

Karadağ (Montenegro)’da kurulan şirketin sahibi ve ortakları kısa sürede oturma ve çalışma izni alma hakkını elde ederler. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için kurulan şirketin aktif olarak çalışıyor veya pasif durumda olması, başvuru açısından hiçbir değişiklik arz etmez.

Diğer oturma izni veren Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Karadağ’ın en büyük farkı izinlerin geçerli olması için mecburi olarak belirli bir gün sayısı kadar ülkede bulunmanızın zorunlu olmamasıdır. Hatta sene boyunca hiç gelmeseniz bile olur; tek yapmanız gereken şirketinizin vergi ödemelerini ve sigorta primlerini düzenli olarak ödemeniz.

Şirket sahibi veya ortakları, aile üyeleriyle birlikte, Karadağ’da şirket kurulumundan 5 gün sonra başvuru yaparak 3 hafta gibi kısa bir süre içinde Karadağ’ da oturma ve çalışma izni alabilirler. Dilerseniz bu 5 günlük süre zarfında bölgeyi tanıma amaçlı olarak Karadağ konaklama ve gezi rehberliği servislerimizden faydalanabilirsiniz.

Muhteşem doğası, yüzlerce yıllık tarihi eserleri, ünlü restoranları, SPA merkezleri, Podgorica, Budva, Kotor gibi mutlaka görülmesi gereken şehirleri ile Montenegro (Karadağ) ziyaretiniz süresince hoş vakit geçirmeniz garantidir. Mevsimin kış veya yaz olması önemli değil; yazın turkuaz plajları ile eşsiz deniz turizmi sunan Karadağ, kışın ise Kuzey Avrupa’yı aratmayacak kayak tesisleriyle kış sporlarını tercih eden turistlere keyifli olanaklar sağlar. Montenegro aynı zamanda doğa harikası dağ gölleriyle de ünlüdür. Karadağ’da şirket kurmak için ofisimizi ziyaret ettiğinizde Karadağ’da gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karadağ otelleri müşterilerine sundukları yüksek kaliteli hizmetler ölçüsünde Balkanlarda adından sıkça söz ettiren iddialı kuruluşlardır.

Türkiye – Karadağ (Montenegro) Serbest Ticaret Anlaşması

İki ülke arasında serbest ticaret alanı kurulabilmesi ve gümrük vergilerinin sıfırlanması amacıyla 2008 tarihinde imzalanan Türkiye-Karadağ Serbest Ticaret anlaşması, 01.Mart.2010 tarihinden itibaren aktif olmuştur. Türk yatırımcıların önünü açan bu gelişme birçok yerli firmanın Karadağ’da önemli yatırımlar gerçekleştirmesini desteklemiştir. Karadağ’da şirket kurulumu Montenegró Hükümeti tarafından hızlı ve kolay bir sisteme kavuşturulduğundan yabancı yatırımcıların ilgisi daha da artmıştır.

Karadağ’ da Ticaret Yapmanın Avantajları

Karadağ, konumu itibariyle ticaret yapabileceğiniz Sırbistan, Hırvatistan ve Arnavutluk gibi ticari potansiyeli güçlü komşulara sahip. Aynı zamanda Avusturya, Almanya ve Fransa gibi ülkelere olan yakın konumu sebebiyle de önemli ihracat avantajları sağlıyor. Hemen Adriyatik Denizi’nin karşı kıyısında bulunan İtalya ile ticari ve turizm ilişkileri oldukça gelişmiş durumda. Montenegro Bar limanından İtalya’ da ki Bari limanına feribot ile 7-10 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Bari limanı, Avrupa’dan Orta Doğu’ya geçen gemilerin uğrak yeri olduğu için şehir oldukça gelişmiştir. Karadağ’da kuracağınız şirket vasıtasıyla tüm Avrupa Birliği ülkelerine ihracat kolaylıkları mevcuttur.

Gelişmiş Karadağ bankacılık sistemi sayesinde rahatlıkla para transferi yapma imkânı, düşük gümrük vergileri, hızlı işleyen bürokrasisi nedeniyle Rusya, Türkiye ve Almanya gibi ülkelerden yatırımcılar adeta birbirleriyle yarışmaktadırlar. Türkler tarafından her ay yüzlerce yabancı firma kurulan Karadağ’da, mevcut fırsatlar ülkenin AB üyeliği onaylanınca son bulacaktır. Şirket kurmak yoluyla oturma ve çalışma izni almak isteyen yatırımcıların hızlı davranması gerekiyor.

Karadağ’ın uygulamış olduğu düşük katma değer vergisi politikası da bu konuda sizin için ekstra fırsatlar içerir. Bankacılık sistemi oldukça gelişmiştir ve sunduğu çevrimiçi işlemler sayesinde Karadağ’da bulunmadığınız zamanlarda da finansal işlemlerinizi kolaylıkla yürütmeniz mümkündür. Şirketimiz bünyesinde tüm muhasebe, vergi, sigorta, kira, gayrimenkul, noter ve tercümanlık gibi hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Karadağ’da Ne İş Yapılır?

Karadağ’da ticaret devletin bürokraside sağlamış olduğu hızlı ve kolay işlemler sayesinde oldukça elverişlidir. Kazanç odaklı bakıldığında beyaz eşya ticareti, inşaat sektörü, sağlık turizmi, deniz turizmi ve gayrimenkul sektörü en çok kâr marjı sağlayan ticaret alanlarıdır.Karadağ’da ki yatırımlarınızı çeşitli Avusturya, İtalya, ABD ve Slovenya sigorta şirketleri ile sigortalayabilirsiniz. Her türlü ticari risk sigortası mevcuttur.

Karadağ (Montenegro)’ da öne çıkan yatırım sektörleri:

- Turizm; Karadağ her yıl katlanarak artan bir turist akınına uğruyor. Durum böyle olunca daha fazla turistik tesis, pansiyon, restoran, bar ve rehberlik hizmetleri gibi çeşitli turizm kollarında sürekli yatırıma ihtiyaç var. Unesco Dünya Mirası Koruması altında bulunan Kotor aynı zamanda ülkenin en büyük limanına sahip. Tarihi 12. Yüzyıla dayanan liman, Adriyatik üzerinden kargo ve yolcu olmak üzere gemi turizmine çok önemli katkılar sağlıyor. Ülkenin gerek coğrafi gerekse de tarihi zenginlikleri turistler açısından etkileyici bir çekim merkezi oluşturmaktadır.

- Gayrimenkul sektörü; Karadağ’ın gelişmekte olan bir ülke olmasının avantajlarını hızla gelişen inşaat sektöründen görmek mümkün. Uygulanan %3 gibi düşük gayrimenkul vergisi de emlak yatırımcılarının ilgisini daha çok artırıyor. Karadağ konut veya ticari amaçlı gayrimenkul projeleri için müteahhitlere pek çok imkân tanıyor. Ülkemizden yoğun ilgi gören Karadağ emlak piyasası, aynı zamanda Rusya gibi ülkelerin vatandaşlarından da yoğun talep görmektedir. Her ne kadar kıyı kesimleri koruma altında olsa da diğer bölümler yeni projeler için çok uygun özellikler taşıyor.

- Sağlık Turizmi; Karadağ, AB ülkelerine göre çok daha cazip fiyatlar sunduğu için çeşitli sağlık kollarında turist çekmektedir. İleride Balkanların sağlık merkezine dönüşeceği planlanan ülkede öne çıkan merkezler arasında Budva (Becici) ve Podgorica’ da bulunan modern tesisler bulunmakta. Eğitimli turist sayısının artmasıyla birlikte son yıllarda Spa ve meditasyon odaklı sağlık turizminde yüksek talep gözlenmektedir. Kişisel gelişim, rehabilitasyon ve cerrahi operasyon üzerine yatırım alanları geleceğe dönük önemli potansiyel oluşturuyor. Karadağ’ın yakın bir zamanda AB topluluğuna katılmasıyla bu oranlarda çok daha fazla artış olacaktır.

Sağlık turizminde öne çıkan dallar:

Toplam 179 ülke ile ticaret ilişkileri bulunan Karadağ’ın Türkiye ile ticaret hacmi 2009 yılında sadece 32 milyon ABD doları civarındayken bu rakam 2018 itibariyle 93 milyon ABD dolarını aşmıştır.

Karadağ (Montenegró), netice itibariyle ihtiyaçlarının çoğunu yurtdışından ithal eden bir ülke konumundandır. Bu durum bölgeyi yatırımcılar açısından iki sebeple kârlı hale getiriyor:

1. Karadağ’ da şirket kurarak Türkiye ve diğer ülkeler üzerinden ithal ürünler pazarlamak
2. Karadağ’ da üretim amaçlı şirket kurarak hem Karadağ hem bölgede ki AB ülkelerinin ihtiyaçlarını lokal olarak karşılamak

Karadağ’da başı çeken sanayi üretimini demir, boksit ve linyit oluşturuyor. Türkiye üzerinden ihraç edilen ürünlerin miktarları ise her yıl düzenli olarak artış gösteriyor. Bunların en başında, son üç yılda %435 gibi çok yüksek bir artış gösteren kıymetli metaller ve mücevher eşyaları ihracatı geliyor.

Türkiye üzerinden Karadağ’ a en çok ihraç edilen ürünler (1000US$)

Karadağ Vergi Sistemi

Karadağ yabancı yatırımcıları ülkeye çekebilmek için vergi uygulamalarında önemli kolaylıklar sağlamıştır. Karadağ başlıca kamu gelirlerini sırasıyla Kurumlar Vergisi (%9), Gelir Vergisi (%9), Katma Değer Vergisi (%19), Stopaj Vergisi ve Sosyal Güvenlik Katkısı (%33,8) üzerinden sağlamaktadır.

Yabancı yatırımcılar için sağlanan vergi kolaylıkları:

• AB kriterlerine ve uluslararası standartlar uygun vergi kanunları
• Belli bölgelere yapılan yatırımlar için vergiden muaf olma
• Düşük katma değer vergileri
• Vergi iadesi ödemeleri

Türk vatandaşların Karadağ (Montenegro)’ da güncel yatırımları

Türkiye içinde yerleşik tüzel ve gerçek kişilerin Karadağ’a yapmış oldukları yatırımlar 2017 yılı itibariyle 201 milyon ABD Doları olarak kaydedilmiştir. En büyük Türk yatırım şirketleri arasında Gintaş Şirketler grubu, Tosçelik ve Global Port bulunmaktadır.Karadağ’da, yabancı yatırımcılara sadece iki alanda kısıtlama bulunmaktadır; ateşleyici silah üretimi ve doğal kaynaklar üzerinde mülkiyet hakkı. Bunlar haricinde herhangi bir sınırlama söz konusu değildir.

Yabancı Yatırımcılar için Karadağ (Montenegro)’da Teşvik Fırsatları

Karadağ genelinde teşvik uygulamaları kuzey ve güney bölgeler için iki farklı şekilde uygulanır. Ülkenin güney kesimleri turizm üzerine endeksli olduğundan üretim bazlı teşvikler daha çok kuzey bölümleri için tasarlanmıştır.

Güney bölgeler (Podgorica dahil) için şart ve teşvikler:

- Minimum 20 kişi çalıştırmak ve 500,000 Euro yatırım yapmak suretiyle her personel için 3 ila 10bin Euro arası teşvik

Kuzey bölgeler için şart ve teşvikler:

- Minimum 10 kişi çalıştırmak ve 250,000 Euro yatırım yapmak suretiyle her personel için 3 ila 10bin Euro arası teşvik

Karadağ devletinin belirlemiş olduğu bölgelerde istihdam sağlayan yatırımcıların muaf olduğu vergiler:

• Elemanların kişisel gelir vergisi
• Zorunlu sosyal güvenlik primleri
• Kurumlar vergisi (ilk 3 sene)
• KDV iadesi
• Gümrük vergileri üzerinden çeşitli indirimler (Hammadde ithalatı, Ekipman ithalatı)

Karadağ ile ilgili ticari veya turistik her türlü danışmanlık ve rehberlik hizmetini, şirketimiz aracılığıyla profesyonel ve tecrübeli kadrolarımızdan sağlayabilirsiniz.

Amacınız ister Karadağ’ı tanımak için turistik veya mesleki ziyaret olsun ister Karadağ’da şirket kurup oturma izni almak olsun; size sunduğumuz avantajlı paketler sayesinde tartışmasız en güvenilir danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Diğer Hizmetlerimiz:

- Karadağ’ da gayrimenkul alarak Karadağ Oturma İzni almak
- Karadağ’ da ticari yatırım danışmanlığı
- Karadağ’ da inşaat sektörü analiz ve danışmanlık
- Karadağ (Montenegro) sağlık ve sezonluk turizm danışmanlık hizmetleri
- Karadağ’ da araç ve yat kiralama
- Karadağ (Montenegro) hukuki danışmanlık
- Karadağ Muhasebe hizmetleri
- Lojistik hizmetler
- Mali müşavirlik hizmetleri
- Karadağ Mimarlık, İç mimarlık, Restorasyon ve Tadilat izin alım hizmetleri