• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Mali Müşavirlik

Profesyonel kadromuz ile Karadağ’da yapacağınız tüm yatırımlarınız için sonuç odaklı mali müşavirlik hizmetleri vermekteyiz. Yüksek düzeyde muhasebe standartlarımızla ticari teşebbüslerinize pozitif katkı sağlamak birinci önceliğimizdir.

Yeni çıkan mali kanunlar, mevcut maddelerde yeni düzenlemeler gibi konularda size güncel danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Karadağ çalışma izinleriniz için uymanız gereken tüm yasal yükümlülüklerinizi takip ediyoruz.

Mali Müşavirlik Hizmetlerimiz:

• Aylık Sigorta prim ödemeleri
• Çifte vatandaşlık vergi düzenlemeleri
• Kişisel Vergi ödemeleri
• Katma Değer Vergisi ödemeleri
• Yabancı yatırımcılar için finansal tablolar
• Şirketler için mali defter tutma
• Bilanço denetimi
• Beyanname hazırlanması
• Kredi hesaplamaları

Karadağ Oturum ve Çalışma İzinlerinizi Riske Atmayın

Yanlış, eksik veya zamanında verilmeyen zorunlu beyannameler yüzünden Karadağ oturum ve çalışma izinlerinizi riske atmayın.

Karadağ oturma ve çalışma İzinleriniz senelik olarak yenileneceği için bu konularda titiz davranmanızı ve mevzuata hâkim deneyimli kadromuzdan yararlanmanızı öneririz. Karadağ’da bir yabancı yatırımcı ve çalışan olarak karşılaşabileceğiniz her türlü mali sorun için en etkili çözümü gerekli mali prensipler içerisinde sağlıyoruz. Bin bir emekle Montenegro’da kurduğunuz yeni hayatınızı deneyimsiz kişilere teslim ederek kaybetmeyin.

Karadağ Muhasebe ve Defter Tutma Şartları

Montenegro’da tüm tüzel kişiler mecburi olarak ticari defter tutmak zorundadırlar. Çift taraflı defter tutma sistemine göre hazırlanan defterler; yardımcı kayıtlar, günlük ve ana defterlerden oluşur.

Şirketimiz tarafından tüm muhasebe kayıtlarınız Karadağ (Montenegro)’ da geçerli tahakkuk esasına göre düzenlenip, tutulur. Finansal tabloların denetimi Uluslararası Denetim Standartları (IAS) tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde yapılmaktadır.

Karadağ Vergi Sistemi

Yabancı yatırımcılar bir ülkeye herhangi bir yatırım yapmadan önce ilk olarak o ülkenin vergi sistemini incelerler. Bu aşamada en çok incelenen oranlar gelir vergisi oranları, sigorta prim oranları, çifte vergilendirme olup olmadığı gibi yatırımcıyı doğrudan etkileyen faktörlerdir. Karadağ vergi sistemi içerdiği teşvik ve düşük vergi oranlarıyla dünyanın pek çok yerinden yabancı yatırımcıyı cezbetmektedir.

Yabancılar için Karadağ Vergi Sisteminin Avantajları:

• Dijital fatura kesebilme
• 18,000 Euro’ya kadar KDV’den muaf olma teşviki
• Bölgelere göre ilk 5 yıl %70’e kadar vergi muafiyeti
• Gelir vergisi sadece %9
• İlave vergi yok
• Stopaj vergisi %9
• Emlak vergisi %0.25-%1 arası
• Vergi kayıpları (zararlar) 5 yıla kadar ertelenebilir
• Yerel (lokal) vergiler yok

Karadağ Sigorta Primleri

Karadağ (Montenegro) oturma ve çalışma izni aldıktan sonra sigorta primlerinizi nizami olarak ödemelisiniz. Kendi kurduğunuz firmada çalışıyor gözükmeniz bir sorun teşkil etmemektedir. Bunun için şirketiniz ile şahsınız arasında bir sözleşme yapılması gerekir.

Firmamız aylık sigorta prim ödemesi ve işveren sözleşmeleri konusunda yabancı yatırımcılara hizmet vermektedir. İzinlerinizin her yıl kolayca yenilenebilmesi için bu detaylara lütfen önem veriniz.

Karadağ sigorta Prim OranlarıKaradağ Mevcut Teşvikler

Son yıllarda belediyeler tarafından yerel birçok ekonomik teşvik bölgeleri geliştirmek amaçlı olarak yabancı yatırımcılara sunulmuştur. Firmamızdan, yürürlükte olan bu istihdam, kira, piyasa değeri altında arsa, vergi ve gelir teşvikleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Teşvik planlarınız için gerekli finansal analizleri hazırlayıp daha sonrasında teşvik başvurularınız için tüm işlemleri vekaleten sizin adınıza gerçekleştiriyoruz.

Karadağ Güncel Amortisman Oranları Nedir?

Karadağ (Montenegro)’da şirketlerinizin amortisman hesaplamaları için firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Karadağ’da mükelleflerin hızlandırılmış amortisman uygulama hakkı vardır, yürürlükte olan geçerli amortisman oranları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Maddi olmayan ve duran varlıklar 5 ayrı grupta hesaplanır.Karadağ Asgari Ücret ve İşe Alma

Karadağ (Montenegro)’da asgari ücret diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. Yabancı yatırımcıların çalışanlarına minimum ödemesi gereken alt sınır 2017 itibariyle aylık 288 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret çalışanın standart iş performansı baz alınarak ayda 176 saatlik tam çalışma saatleri için hesaplanmıştır.

Ayrıca yasa gereği çalışanların 15 yaş üzerinde olması gerekir. Yeni eleman işe alırken insan kaynakları hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Yurt dışından sözleşmeli eleman getirmek isterseniz ustalaşmış personel için herhangi bir sektör kısıtlaması yoktur.

Karadağ’da haftalık çalışma süresi 40 saat olarak belirlenmiştir. İş Kanunu yönetmeliğine göre Karadağ kıdem tazminatı minimum 6 maaşa eşittir. Üst üste beş gün işe gelmeyen veya 7 gün devamsızlık yapan çalışanlar ile iş sözleşmesinde açıklanmış şartlara uymayanların iş sözleşmeleri işveren tarafından feshedilebilir. Doğum izni 12 ay olarak hesaplanmıştır, bu süre zarfında işveren, çalışanın maaşlarını öder fakat daha sonrasında devletten tam olarak iade alır.

Profesyonel Karadağ Mali Müşavirlik Hizmetleri

Karadağ’da yürürlükte olan tüm stopaj vergisi, gelir vergisi, katma değer vergisi, sigorta primleri, vb. gibi yükümlülüklerinizin titizlikle düzenlenip aksatılmadan yatırılma işlemlerinizi gönül rahatlığıyla dallarında uzmanlaşmış kadrolarımıza teslim edebilirsiniz.

Her türlü mali müşavirlik danışmanlık ihtiyaçlarınız için yanınızdayız, daha fazla bilgi ve işlemlerinizi hemen başlatmak için bizimle temasa geçin.