• TR
  • EN
  • RU
bizi arayın : +382 67585648

Doğa Harikası Karadağ (Montenegro)

Balkanların kesinlikle en güzel ülkesi olan Karadağ Türkiye’den oldukça yoğun ilgi görmektedir. Şirket kurarak veya gayrimenkul satın alarak Karadağ oturma ve çalışma izni alan vatandaşlarımızın sayısı her gün artmaktadır.

Sahip olduğu doğal güzellikler, ticari imkanlar, sosyal düzen, eğitim sistemi ve sağlık hizmetleri Karadağ’da yeni bir hayat için ikna edici öğelerden sadece birkaçıdır.

21 Günde Avrupalı olmak istermisiniz ?

Montenegro’da şirketinizi kurun ve 21 günde oturma ve çalışma izninizi alabilirsiniz. Siz ve aileniz Montenegro 2019 da Avrupa birliğine girdiğinden itibaren Avrupa’da serbest dolaşım ve Avrupa vatandaşı haklarına sahip olun. Vergilerin düşük olduğu Montenegro’daki şirketiniz ile Avrupa başta olmak üzere tüm dünya ile ticaret yapın ve sadece %19 KDV ve %9 gelir ve kurumlar vergisi ödeyin.

650.000 Nüfüslu Montenegro yatırımcıların gözdesi !

Balkanlar’ın 650 bin nüfuslu küçük ülkesi Montenegro (Karadağ), Türk yatırımcılar için hızla cazibe merkezi haline geliyor. Dünya jet sosyetesinin vazgeçilmez eğlence mekanı Monte Carlo’nun tahtına göz koyan Karadağ, Tosyalı, Doğuş, Global ve Merit gibi dev Türk şirketleri için ‘bölgesel üs’ oldu. Bazı Türk şirketleri de yeni yatırım kararları aldı.

İstanbul – Podgarica Sadece 1,5 saat uzaklıkta !

Montenegro’nun Başkenti Podgorica’dan İstanbula ve Avrupa’nın en gözde merkezlerine ulaşım sadece 1.5 saattir!

800 Milyonluk Pazar !

Dünya Bankası’nın hazırladığı ve 189 ülkedeki yatırım ortamının elverişliliğini ölçen “Doing Business 2016” raporunda Karadağ 46’ıncı sırada yer alıyor. Bu yükselişin ardında, hem Karadağ’ın AB pazarına yakınlığının hem de uluslararası yatırımcılara dönük teşviklerin büyük etkisi var.

Tüketici ile serbest ticareti sağlayan AB, Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması (CEFTA), Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA), Rusya ve Türkiye’nin de içinde olduğu pek çok ülke ve ülke grubuyla ticaret anlaşmaları bulunan Karadağ, bu yönüyle nüfus bakımından çok küçük olmasına rağmen toplamda 800 milyonluk bir pazara erişim olanağı sağlıyor.

Montenegro’daki en önemli yabancı yatırımcıların başında Körfez sermayesi ve Rusya geliyor. Katar, Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin AVM ve otel yatırımlarının toplam tutarı 1 milyar doları aşıyor. Son dönemde Azerbaycan sermayesi de ülkedeki turizm fırsatlarını araştırıyor.

Avrupa Birliği’ne girdikten sonra Montenegro !

Tüm Avrupa Birliği ülkelerine Montenegro üzerinden yapılacak girişlerde vizesiz seyahat, serbest giriş.

Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde istediğiniz gibi ikamet edebilme.

Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde serbest ticari faaliyet.

Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ücretsiz devlet hizmetleri.

Avrupa’nın Arka Bahçesi, Adriyatik’in Yeni Gözdesi

İstanbul’a uçuşla bir saat 20 dakika mesafede olan, Adriyatik denizinin meşhur Dalmaçya kıyılarının en güney ucunda yer alan Karadağ’da mavinin en temizi ve yeşilin en doğalı bir arada. Henüz insanlar tarafından keşfedilmemiş birçok noktası, zarar görmemiş bakir doğal güzellikleri ve masmavi denizi ile Montenegro bir cazibe merkezi haline geldi. Özellikle Hırvatistan’ın AB üyesi olması sonrasında vize zorunluluğu olması sebebiyle, Montenegro gece hayatı ve uçsuz bucaksız plajları ile Dubrovnik’e çok güçlü bir alternatif olarak görülüyor. Avrupa ve Rus Bölgesi başta olmak üzere tüm dünyadan birçok turist yaz ve kış dönemlerinde Montenegro’ya geliyor.

Türkiye-Karadağ Serbest Ticaret Anlaşması

Montenegro ve Türkiye arasında 2009 senesinde imzalanan serbest ticaret anlaşması ile ihracatlarınızı Montenegro’daki şirketiniz üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Yıldan yıla kapsamı geliştirilen bu anlaşmada yeni geliştirmeler için 2018 senesinde de iki ülkenin yetkilileri bir araya geldi.